राष्ट्रवाद होइन, विकासको नाममा फासिवाद आउने खतरा छ : घनश्याम भुसाल, नेता नेकपा

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७५ जेष्ठ १८, शुक्रबार) १५:३०

नेतृत्वमै रहेर पनि स्थायी प्रतिपक्षीजस्ता लाग्छन्, एमाले उपमहासचिव घनश्याम भुसाल । तीन वर्षअघि पार्टीको नवौँ महाधिवेशनमार्फत् नेपाली समाजको फेरिएको चरित्र र अब लिनुपर्ने नीतिबारे आफ्ना एजेन्डाहरू अनुमोदन गराउन सफल भए पनि उनी पार्टीभित्र भूमिकाविहीनजस्तै राखिएका छन् । रुपन्देहीका सांसद भुसालले नेपालसँग विस्तृत कुराकानी गर्दै आफ्नो पार्टीको नेतृत्वमा बनेको वाम सरकारले लिएका विकास समृद्धिसम्बन्धी सुरुआती कदमप्रति संशय व्यक्त गरे । अनि, वाम एकता प्रक्रियाबारे पार्टीपंक्तिलाई जानकारी नदिई नेतृत्वले ‘टेन्टभित्रका तान्त्रिक’जस्तो व्यवहार देखाएको भन्दै कटाक्ष गरे । भुसालसँग नेपाल साप्ताहिकका लागि माधव बस्नेतबाबुराम विश्वकर्मा र बसन्त बस्नेतका प्रश्नहरू :

ठूलो जनसमर्थनसहित तपाईंको पार्टी सरकारमा छ । दुई महिनाको कामलाई कसरी समीक्षा गर्नुहुन्छ ?

विकास र समृद्धिका पक्षमा जुन जनमत बनेको छ, त्यसलाई लिड गर्छौं भन्ने हाम्रो दाबी जनताले पत्याएका छन् । एउटा पार्टीका लागि यो असाध्यै ठूलो उपलब्धि हो । चुनावमा कुलो, पानी, धारा आदिको कुरा हुने प्रचलन तोड्दै हामीले नयाँ भाष्य बनाउने प्रयत्न गर्‍यौँ– हाम्रो प्रतिव्यक्ति आय बढेको, रेल आएको, ठूल्ठूला नहर, बाटाहरू बनेको । चुनावताका हामीले बनाएको यो मनोविज्ञान अझै कायम छ । हामीले जति ठूला कुरा गरेका छौँ, त्यसप्रति छलफल र विमर्शमा हुनुपर्ने जति गम्भीरता देखाउन सकेका छैनौँ । सपना देखाइएको छ । सपनामाथि सपना खप्टिए भने ती दिवास्वप्न–दुस्वप्न अनेक हुन सक्छन् । तसर्थ, हामी आज ती सपनाहरू कसरी पूरा गर्छौं भन्ने कुरा अब जनतालाई भन्नुपर्नेछ ।

जलमार्ग, रेलमार्गजस्ता प्रधानमन्त्रीका विकास प्रयासहरूले देश समृद्ध हुने कतिपयको ठहर छ, तपाईंचाहिँ ‘पानीजहाज चढेर मोदीवाद आउला’ भनी आशंका गर्दै हुनुहुन्छ !

भारतले हामीमाथि नाकाबन्दी लगाएपछि त्यसको सामना गर्ने क्रममा हामीकहाँ राष्ट्रवादको भाष्य सघन रूपमा उठेको हो । विश्व इतिहासका तमाम घटनाक्रमले देखाउँछन्, राष्ट्रवाद सजिलै फासिवादमा जान सक्छ । किनभने, राष्ट्रवाद आफ्नो अस्तित्व, आफ्नो अधिकार, आफ्नो प्रतिष्ठा, इज्जत र सार्वभौमसत्ता एउटा राष्ट्रले दाबी गर्ने कुरा हो । तर, त्यसको दाबी गर्दैगर्दा अर्काको सार्वभौमसत्तामाथि हस्तक्षेप त गर्दैन भन्ने हेक्का राखिएन भने खतरा हुन्छ । भारतीय नाकाबन्दीका विरुद्धमा नेपालीहरू जसरी संगठित भए, यो राष्ट्रको कुरा हो । तर, यस्तो कुरा खास पार्टीले गर्‍यो, खास जातले गर्‍यो, खास भूगोलले गर्‍यो भनेर अहंकारका रूपमा आउन थाल्यो भने यो फासिवादमा रुपान्तरण हुन्छ । नाकाबन्दीलगत्तै ममा त्यो डर थियो, अहिले त्यो समाधान हुँदैछ भन्ने लाग्छ । राष्ट्रले अरूको थिचोमिचोविरुद्ध लडेर आर्जेको प्रतिष्ठा अब कसैले एक्लै प्रयोग गर्दैन ।

राष्ट्रवाद होइन, विकासको नाममा फासिवाद आउने खतरा छ । किनभने, यो मुलुकले विकास गर्नुपर्नेछ, धेरै पछौटे भयौँ, एकपछि अर्को राजनीतिक अस्थिरताले गर्दा धेरै चिज गुमायौँ, यसबाट निक्लनुपर्छ भन्ने कुरा छ । त्यसैले विकास, समृद्धि गर्ने कुरा छ । हामी सानो मुलुक हौँ । साधन–स्रोत थोरै र सीमित छन् । हामी आफैँले जगाएका धेरै ठूला आकांक्षा छन् । यसका लागि असाध्यै छिटो विकास गर्नुपर्नेछ । किनभने, हामी गरिब छौँ । यो अन्तर्विरोधले गर्दा छिटो विकास दिन हामी अरू विदेशी लगानीकर्तासँग जायज–नाजायज सम्झौता गर्ने दिशातर्फ पो जाने हौँ कि ? द्रुत आर्थिक उपलब्धि गर्ने कुरा कुनै पनि देशका लागि छिटो र सजिलो बाटो होइन– अष्ट्रेलिया, अमेरिका, चीन कसैका लागि पनि । चीनको संसारभरि श्रमको जुन मूल्य चिनियाँ श्रमिकले पाएका छन्, त्यसको कथा–व्यथा र वेदनाको कुरा हेर्ने हो भने समस्यै समस्या छ । त्यसले गर्दा समृद्धि र विकासको राम्रो पाटो मात्रै छैन । त्यसले बगाएको आँसु, पसिना, हिंसाको कुरा बेग्लै छ ।

विकास समृद्धि प्राप्त गर्ने नाममा सरकारले जे पनि गर्न थाल्ने हो कि भन्ने तपाईंको आशंका हो ?

किनभने हामीलाई विकास देखाउनुपर्नेछ । रेल, पानीजहाज देखाउनुपर्नेछ । त्यो लगानी हामीसँग छैन । लगानी अन्तैबाट आउनुपर्नेछ । हामीले उनीहरूका सर्त मानेर रेल ल्याउने, पानीजहाज ल्याउने, हाइवेहरू बनाउनेतिर गयौँ भने त्यसले देशभित्र विस्थापन र असन्तुष्टि ल्याउँछ । असन्तुष्टि दबाउन अनेक कानुन बनाउनुपर्ने हुन्छ । विस्थापनको पक्षमा कानुन बनाउनुपर्ने हुन्छ । तमाम काम गर्नुपर्ने हुन्छ । रेल त्यसै आउँदैन, पैसा हाल्नुपर्छ । पैसा हामीसँग छैन । जोसँग पैसा र रेल छ, त्यसले त्यसै दिँदैन । उसले केही नाफा खोज्छ । त्यसले हाम्रा खानी, खोला खोज्छ, हजारौँ हेक्टर जमिन खोज्छ । रेलमा त्यस्ता कुरा लैजान नपाए उसलाई नाफा हुँदैन । त्यसले गर्दा हामीले अहिलेको कानुन बदल्नुपर्ने हुन्छ । १० बिघा, ११ बिघा जुन सिलिङ राखेको छ, त्यो हटाइदिनुपर्ने हुन्छ । १०/११ बिघा त हुँदै हो तर विदेशी आएर प्रविधि रूपान्तरण (टेक्नोलोजी ट्रान्सफर) वा यस्तो केही सहयोग गर्छ भने हामीले उनीहरूलाई असीमित अधिकार दिन्छौँ भन्नुपर्ने हुन्छ । त्यसपछाडि त्यसले विस्थापन लिएर आउँछ ।

उनीहरू त्यसरी आउँदा पुँजी मात्रै लिएर आउँदैनन् । राजनीति लिएर आउँछन्, अरू धेरै कुराहरू लिएर आउँछन् । हामीकहाँ एउटा संघर्ष सुरु हुन्छ र त्यसलाई दबाउनका लागि राष्ट्रचाहिँ अझ हिंस्रक हुँदै जानुपर्छ । यो हिंसा–प्रतिहिंसाको दौरानमा राज्य अझै कानुनी, संवैधानिक, प्रशासनिक दमनका हिसाबले भयंकर हुँदै जान्छ । यसरी हाम्रो सत्ता फासिवादी हुन्छ । हामीले चाहेको विकास हो, चाहेर–नचाहेर प्राप्त हुन्छ, फासिवाद । यस्तो धेरै मुलुकमा भएको छ । हामी धेरै पछिको मुलुक भएको र यस्ता अनुभवहरू जानिसकेको हुँदा यसबाट सिक्नुपर्छ । यत्तिकै, एउटा सपना पूरा भयो कि भएन भन्दा अर्को सपना । अनि सपनाको तासमात्रै थप्दै गयौँ भने त्यसले हामीलाई फासिवादमा लैजान्छ ।

तपाईंहरू विकास र समृद्धिको वाचा गरेर चुनाव जित्ने, अनि अहिले आएर विकास नगर्ने कुरा गर्ने ?

राष्ट्रवाद–फासिवाद, विकास–अविकास बहुत मसिनो रेखाले मात्रै छुट्टयाउँछ । विकास हामीलाई चाहियो । तर, धेरै ठाउँमा विकासले विनास निम्त्याएको छ भन्ने कुरा हामीलाई भनिरहनुपरेन । भयंकर विकास गरेको अमेरिकालाई हेरौँ । गत वर्ष अमेरिकाले ३ प्रतिशत आर्थिक वृद्धि गर्‍यो, यो डरलाग्दो विकास हो । तर, अमेरिकाभित्रै हेर्नुहुन्छ भने १ प्रतिशतविरुद्ध ९९ प्रतिशत भन्ने संकट त छँदैछ । हामी कता जाने हो ? हामीलाई विकास चाहियो तर त्यो विकास वास्तविक जनताको, निमुखा जनताको र उनीहरूको समृद्धिसँग गाँसिन्छ कि गासिँदैन भन्ने हो । मेरो एक दशकयताको वर्ग विश्लेषणमा नेपालमा त्यस्ता श्रमिक जुन संगठित र असंगठित दुई प्रकारका छन् । म तिनीहरूलाई श्रमिक र सीमान्त श्रमिक भन्ने गर्छु । ती श्रमिक जसको केही पनि छैन, श्रम गर्ने ठाउँ पनि छैन । आफ्नो ज्ञान, शिक्षा, सीप, पुँजी र भूमिको हिसाबले श्रम गर्ने अवस्थासमेत तिनीहरूलाई छैन । काम गर्ने पुस्ता हाम्रो सबैभन्दा ठूलो महत्त्वको जनसंख्या हो, जसलाई हामीले काम दिनुपर्नेछ र उद्यममा ल्याउनुपर्नेछ । मैले भन्न खोजेको के हो भने प्रशान्त महासागरको पानीजहाज र हाम्रा ती सडक बालक– जो कुकुरसँग सुत्छन्, जो अरूले फालेको पाउरोटीका लागि कुकुरसँग लड्छन्– यी आपसमा जोडिँदैनन् भने, उनीहरूको रोजीरोटी, लगाउने कपडा, पढ्ने किताब आपसमा जोडिँदैनन् भने यो डरलाग्दो हुन्छ । यसर्थ विकासको यो तरिकालाई मैले फासिवादी विकासको मोडल भन्ने गरेको छु ।

यो विकास मोडलबारे पार्टीभित्र कत्तिको कुरा भएको छ ?

यो बहसमा धेरथोर म आपँैm पनि संलग्न छु । एमालेको आठौँ महाधिवेशनमा हामीले जनवादी क्रान्ति सकियो, अब विकास गर्ने भन्यौँ । समृद्धिको यात्रा हँुदै समाजवादतर्फ जाने । राजनीतिक अर्थशास्त्रको भाषामा भन्ने हो भने राष्ट्रिय पुँजीको तयारी गर्दै समाजवादतर्फ जाने हो । तर, सँगै भन्दै आएका छौँ, हाम्रो उत्पादक शक्तिको मुख्य क्षेत्र भनेको सीमान्त श्रमजीवी नै हो । यसर्थ मेरा लागि यो नयाँ कुरा होइन ।

नेतृत्वले के जवाफ दिएको छ ?

सुरुमा हामी केन्द्रीय कमिटीमै नभएकाले उठाएको विचार भएको हुँदा नेतृत्वले ध्यान दिनैपरेन । किनभने, त्यसबेलासम्म हामी उहाँहरूका कार्यकर्ता देखियौँ । केन्द्रीय कमिटीमै भए पनि काँधमा फुली लगाएका हैसियतवाला परिएन । त्यसैले त्यसबेलासम्म हाम्रो कुरा नसुनिनु स्वाभाविक लाग्छ । तर, यिनै बहसका आवाज गुन्जनहरूले हामीलाई केन्द्रीय कमिटीसम्म पुर्‍याए । मिडिया र बौद्धिक बहसमार्फत त्यसलाई धेरै अगाडि लिएर आयौँ । त्यसबेलासम्म नेताहरूलाई यो गम्भीर मुद्दा बन्नेछ भन्ने लागेकै थिएन । मुद्दा त बन्यो, सुरुदेखि नै उहाँहरू त्यसलाई बुझ्न नचाहेका कारण पछिसम्म पनि यसको महत्त्व बुझ्नुभएन । तर, महाधिवेशनमा यो त बहुमतमा जाने भयो । त्यसैले उहाँहरूले विचार र समर्थन गरेको भन्दा पनि यो बहुमतमा जाने भन्दा ल, ल सहमति गरौँ भनेर लगियो । अर्को के भयो भने अध्यक्ष (ओली) बिरामी हुनुहुन्थ्यो । उहाँ आफैँले महाधिवेशन हलमा उभिएर भन्नुभयो, ‘म बिरामी थिएँ, मलाई यो दस्तावेज के–के बनाउनुभएको छ, त्यो पनि थाहा छैन । तर, जे बनाउनुभयो, त्यो ठिकै छ ।’ भन्नुको अर्थ हाम्रो अध्यक्ष नै विचार बनाउने प्रक्रियामा सहभागी हुन पाउनुभएन । आठौँ महाधिवेशनमा हामीले राखेका विचार नवौँ महाधिवेशनको मूलभूत प्रस्तावना हुनुपर्ने हो, त्यो कुरामाथि पर्याप्त छलफल हुन पाएन । त्यसले गर्दा आज जुन विकास र तीव्रताको पक्षमा हामी छौँ, त्यो दबाब विचार, छलफल र बहस गर्नुपर्ने दबाब हामीमाथि आएन । त्यसैले योचाहिँ एक हिसाबले भन्दा अपर्याप्त, अपूर्ण छ । इमानका साथ भन्नुुपर्छ, आज विकासको जुन संकल्प हामी गरिरहेका छौँ, त्यसबारे विमर्श भएको छैन ।

उसो भए सरकारका सुरुआती पाइला विकास–अविकासमध्ये कतातिर लक्षित देखिन्छन् ?

म अझै पनि निरास किन छैन भने यो हाम्रो मात्रै मुद्दा बनेको छैन । यो अन्तर्राष्ट्रिय मुद्दा बनेको छ । हाम्रा अन्तर्राष्ट्रिय भनेका ७५/८०/९० प्रतिशत चीन र भारत हुन् । यी दुवै राष्ट्रमा तीव्र आर्थिक विकास छ । यो यथार्थ हो । नेपाल समुद्रमा यस्तो टापुजस्तो छ, जहाँ वरिपरि विकास, समृद्धि बलियो बनाउन सक्ने राज्यका अनेक चिज छन् । त्यसबाट हामी अछुतो रहनै सक्दैनौँ । यहाँ बलियो राज्य हुन्छ, यहाँ समृद्धि आउँछ । समृद्धि त्यो बलियो राज्य हो, त्यो कसरी आउँछ ? केही व्यक्ति बलिया हुन्छन् । स्वप्नजीवीहरू बलिया हुन्छन्, तिनको नियन्त्रणभित्र राज्य बलियो हुन्छ ?

तिनीहरूका वारिपारिका छिमेकीले सहयोग गर्छन् ? तिनको समर्थनमा यहाँभित्र जनता, अधिकार, उदारता यी सबै कुरा गौण हुन्छन् । अर्को, लोकतान्त्रिक राज्य बलियो हुने प्रक्रिया– जहाँ तलको जनता श्रमजीवीसमेतलाई हामी उद्यममा लिएर आउँछौँ । र, त्यो उद्यमले राजनीतिलाई गाइड गर्छ । यसरी लोकतान्त्रिक समृद्धिको अर्को पाटो छ । हामी यो दोसाँधमा छौँ । मचाहिँ यसभन्दा अर्को कल्पना गर्दिनँ । नेपालमा कम्युनिस्टको राज्य र यस्तै अविकास यो कुरा अब कल्पना नगरे हुन्छ, या तिनले गर्छन् या हामीले गर्नुपर्छ । या त तिनले केही मान्छे ठड्याउँछन्, तिनीहरूमार्फत गर्छन् या त हामी आपैँm कर्ता, पात्र हुन्छौँ र हामीले राष्ट्र विकास गर्छौं ।

ल्याटिन अमेरिकालगायत अन्यत्र देखिएका वाम सरकारका कमजोरीहरू यहाँ पनि दोहोरिने सम्भावना छ भन्न खोज्नुभएको ?

यस्ता प्रश्नमा प्रवेश गर्न बौद्धिक जमात पनि डराएको छ । समृद्धिको ज्वरो यति तीव्र आएको छ कि कसैले यसका बारेमा बोल्न पनि डराइरहेका छन् । मिडियामा पनि समृद्धिको भयंकर कामज्वरो छुटेको छ । बौद्धिक कामज्वरोमै लागेका छन् । कहिलेकाहीँ लाखौँ मान्छे एकैचोटी बहुलाउँछन् । हामीकहाँ पनि कतै यो समृद्धिको बौलाहट बढ्ता जागेको हो कि ? तर गाली गरेर मात्रै सुख पाइँदैन । सचेत नागरिक र यो प्रक्रियामा सहभागीको हिसाबले सामना गरेर जाने हो । हामीले लोकतन्त्रलाई सामाजिक, आर्थिक र राजनीतिक जीवन, यी दुवै क्षेत्रमा समान रूपमा ध्यान दियौँ भने असाध्यै राम्रा सम्भावना आउँछन् । भू–अर्थराजनीतिका अनेक सम्भावना छन् हामीसँग । धेरै राम्रा सम्भावना पनि छन् । तर, आज छलफल कुराकानी जति चाहिन्थ्यो त्यति हुन पाएको छैन । यसले ढिलो हुन सक्छ । ढिला हुँदा धेरै कुरा बिग्रन सक्छ ।

अर्को प्रसंग, एमाले–माओवादी एकता तयारीका क्रममा यी कुराहरू कति उठेका छन् ? कि सत्ताकै बाँडचुँड केन्द्रमा राखिएको हो ?

आजसम्मको गतिविधि हेर्दा लाग्छ, दुई जना तान्त्रिक (ओली र प्रचण्ड) एउटा टेन्ट टाँगेर भित्र बसेका छन् । अनि, सारा मुक्तिकामी मान्छेचाहिँ टेन्टबाहिर बसेर भित्रका ईश्वरबाट केही आउनेछ भनी हेरिरहेका छन् । हाम्रो चेतना, शिक्षादीक्षा, आन्तरिक जनवादको कमी आदिले यस्तै बनाइदियो, मानौँ तान्त्रिकहरूले केही खेल, तन्त्रमन्त्र गर्छन्, केही बुटी निकाल्छन्, झारफुक गरेर, इन्द्रजाल पढेर भन्ने किसिमको रह्यो । हामीले एकता प्रक्रिया सुरु गर्दा वैचारिक आधार खोज्यौँ– हाम्रो अन्तर्राष्ट्रिय भूराजनीतिक अवस्था छ, हाम्रो ऐतिहासिक आवश्यकता छ, देशभित्रको राजनीतिक आवश्यकता छ, कम्युनिस्टहरू मिल्दा बहुमत आउँछ, यी नमिलेकाले आएन । यी पार्टी मूलत: राष्ट्रिय पुँजीको विकास गर्ने मान्यता राख्छन् । सुरुमै सैद्धान्तिक आधारबाट सुरु भयो भन्ने हिसाबले सबिस्तार बहस गरेको भए आजसम्म कार्यकर्ता तल प्रशिक्षित भइसक्थे । र, त्यसले गर्दा हामीले भित्र तान्त्रिक राखेर बाहिर केही आइहाल्छ कि भनेर हेर्नुपर्दैनथ्यो । प्रशिक्षणले नै यो एकता त्यतातर्फ लक्षित हुन्थ्यो । अहिले त कस्तो छ भने अब टेन्टबाट निस्कँदा के भनेर निक्लने हुन् ।

यो एकता प्रक्रियामा तपाईंहरूलाई छुटाइएकाले यस्तो कडा टिप्पणी आएको हो ?

त्यस्तो कसैले ठान्छ भने राम्रो । किनभने, विचारको कुरामा हामीले दाबी गर्नुपर्छ, हामीलाई छाडेर वाम एकताको वैचारिक पक्ष पूर्ण हुँदैन भन्ने कुरा म तपार्इंहरूलाई साक्षी राखेर बताउन चाहन्छु ।

यी दुइटा पार्टी जोड्ने त्यस्तो विचार के हो ?

कस्तो समृद्धि ? कस्तो राष्ट्रिय पुँजी ? राष्ट्रिय पुँजीका बारेमा संसारैभरि असाध्यै धेरै बहस भएका छन्, त्यसलाई हामी कसरी परिभाषित गर्छौं ? पुँजीको विकासका क्रममा मान्छेलाई किनारा लगाउँदा वर्ग अन्तर बढ्छ, त्यो अन्तर अझै नबढोस् भन्न हामी कस्तो सोचबाट अघि जान्छौँ आदि मुद्दा पार्टीका मूल विचारसँग सम्बन्धित छन् । त्यसैले मलाई कत्ति पनि भन्न अप्ठ्यारो छैन, हामीलाई छुटाइएकाले नै विचारको समस्या आएको हो । मैले वा कसैले पनि यिनीहरूले हामीलाई लिएनन्, यी अब जहाँसुकै जाऊन् भन्नचाहिँ हुँदैन । यसैलाई जे छ, अब हाम्रो बनाउनुपर्छ ।

केपी ओलीसँग विवाद गरेर चर्चामा आइरहनुहुन्छ । उहाँको नेतृत्वका सकारात्मक पक्ष पनि होलान् नि ?

एमाले स्थापित हुने केही ऐतिहासिक कारण छन् । नेतृत्वको कुरा गर्ने हो भने राम्रा नेताहरू जन्माउँदै गयो । मनमोहन अधिकारी यो मुलुक र पार्टीको राम्रो सन्तान । मदन भण्डारी अर्काे एउटा धेरै राम्रो सन्तान । राष्ट्रिय अस्थिरता र गन्जागोलका बीचमा माधव नेपालजीले जुन भूमिका खेल्नुभयो, समस्या समाधानका लागि त्यो पर्याप्त हो भन्ने सकारात्मक मूल्यांकन गर्छु । किनभने, ०५२–५३ देखि हामी निरन्तर राष्ट्रिय संकटको समाधान शान्तिपूर्ण वार्ताद्वारा गरौँ, नत्र राष्ट्रिय अस्तित्व बर्बाद हुन्छ भन्दै आयौँ । यो विचारको नेतृत्व उहाँले गर्नुभयो । अस्ति प्रचण्डजीले बैठकमै भन्नुभयो, ‘एमाले नभएको भए त्यसबेला जनयुद्धको रक्षा हुँदैनथ्यो ।’

प्रचण्ड त परिस्थिति हेरेर टिप्पणी गरिरहनुहुन्छ भन्नुहुन्थ्यो तपाईंहरू !

उहाँले गरेको ऐतिहासिक टिप्पणी, जुन ठीक हो, यहाँ मैले त्यसको कुरा गरेको हो । किनभने, यो प्रक्रियाको नेता माधवजी हुनुहुन्थ्यो । त्यस्तै, झलनाथ खनाल छोटो समयका लागि अध्यक्ष हुनुभो । आफ्नो कार्यकालमा उहाँ बिरामी हुनुहुन्थ्यो । दुइटा कुराको श्रेय उहाँलाई दिन्छु । नेपालमा एक मधेस एक प्रदेश हुनुहुँदैन भन्ने विचारको खास नेता झलनाथ हुनुहुन्थ्यो । दोस्रो, माओवादीले हामीलाई युद्ध हारेको दासजस्तो व्यवहार गथ्र्यो । त्यस्तो बेला एमालेभित्र अनेक कचिंगल थिए । तर, अनेक आरोप, अपमान सहेर भए पनि उहाले पार्टीलाई बचाउनुभयो ।

हाम्रो खास प्रश्न ओलीबारे थियो…!

ओलीजीको नेतृत्वमा हामीले राजनीतिक मोर्चामा एकपछि अर्काे उपलब्धि प्राप्त गर्दै आएका छौँ । संविधान जारी गर्ने बेला, नाकाबन्दीको प्रतिरोध गर्ने बेला, चीनसँग सम्बन्ध विस्तार गर्ने बेला, अनि मैले तान्त्रिकजस्तो भने पनि पार्टी एकताको पहल लिने बेला उहाँको नेतृत्व कौशल देखिएको छ ।

वाम एकता प्रयासबारे अनेक अनुमान भइरहन्छन् । भित्र मिलाप छ कि धक्कामुक्का, कसरी थाहा पाउने ?

टेन्टबाट निक्लेका बेला दुई तान्त्रिकको अनुहार हेरेर अनुमान लगाउने । भित्र आलिंगन गरेर निक्ले कि धक्का–मुक्का गरे भन्ने कुरा टेन्टबाट निक्लँदा उनीहरू कस्ता देखिएका छन्, हेर्ने । तर, यिनीहरू धक्का–मुक्का गरेर निक्ले पनि भोलि आलिंगन गर्दै आउन सक्छन्, आलिंगन गरे भने पनि लठ्ठीले हिर्काएर धक्का–मुक्का गर्ने सम्भावना उति नै छ । आन्तरिक लोकतन्त्रको प्रक्रिया कमजोर हँुदा यस्तै हुन्छ । साभार नेपाल साप्ताहिक 


(२०७५ जेष्ठ १८, शुक्रबार) १५:३० मा प्रकाशित

कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना
कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना

Exchange Rate

Nepali Patro

कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना
कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना