दुईसय ७५ मध्ये दुईसय ५८ ले संबिधान संशोधनको पक्षमा हस्ताक्षर गरे, बाँकी सांसद खै ?

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७७ जेष्ठ ३२, आईतवार) ०६:५९

समाजवादी पार्टीले सरकारद्वारा नेपालको नयाँ नक्शा र निशान छाप परिवर्तन सम्बन्धि संशोधन प्रस्तावका बिरुद्ध व्यक्तिगत रुपमा संशोधन राख्ने सांसद सरिता गिरीले संशोधन फिर्ता नलिए गिरीलाई पार्टीबाट निष्कासन गर्ने घोषणा गरेको थियो।  गिरीले  संशोधन प्रस्ताब त फिर्ता लिइनन नै, सभामुखले उनको प्रस्ताब प्रक्रिया नपुगेको भन्दै अस्वीकृत गरिएको रुलिङ्ग गरेपछि संसद छाडेर हिडीन र सरकारले पेश गरेको संबिधान संशोधन प्रस्तावको पक्षमा भएको मतदानमा सहभागी भइनन् पनि।  उनलाई समाजवादी पार्टीले कारवाही गर्छ कि गर्दैन , त्यो हेर्न बाँकी छ।  तर संसद सदस्य दुईसय ७५ मध्ये दुईसय ५८ सांसदले मात्र मतदान गरे।  बाँकी कता गए ? खोजीको बिषय बनेको छ।

प्रतिनिधिसभाले लिम्पियाधुरा, लिपुलेक र कालापानी क्षेत्र समेटेको नयाँ नक्सासहित संविधानको अनुसूची ३ संशोधन गरेको छ । शनिबार नेपालको संविधानको दोस्रो संशोधन प्रस्ताव सर्वसम्मतले निर्णय गरेको हो । नयाँबानेश्वरस्थित संघीय संसद भवनमा भएको मतदानमा कुल सांसद संख्या २७५ मध्ये २५८ जनाले मात्रै सहभागी भएका छन् । सहभागी सबैले संशोधनको पक्षमा मत दिएका छन् र, दुई तिहाईभन्दा बढीले संशोधन पास भएको छ । तर संसद बैठकमा केही सांसद अनुपस्थित थिए ।

संसद सचिवालयका अनुसार चार सांसद रेसम चौधरी, मोहम्मद अफ्ताव आलम, विजयकुमार गच्छदार र हरिनारायण प्रसाद रौनियार निलम्बनमा छन् । उनीहरुले बैठकमा उपस्थित हुन र मतदान गर्न पाउँदैनन् । यस्तै सभामुखलाई पक्ष/विपक्षमा मतदान गर्ने अधिकार रहँदैन ।

समाजवादी पार्टीकी सांसद सरिता गिरी बैठकमा उपस्थित थिइन् । तर संशोधन प्रस्ताव सभामुखले अस्वीकृत गरेपछि उनी छाडेर निस्किएकी थिइन् । यसबाहेक मतदान गर्न पाउने ११ सांसद बैठकमा उपस्थित भएनन् र मतदान गरेनन् ।

बैठकमा नजाने र मतदान प्रक्रियामा सहभागी नहुने सांसदमा सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)का चार जना छन् । गोपालबहादुर बम, धनबहादुर बुढा, शिवकुमार मण्डल र हरिबोल गजुरेल अनुपस्थित भएका हुन् ।

प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली काँग्रेसका तीन सांसद अनुपस्थित रहे । जनागेन्द्रकुमार चौधरी, सूर्यबहादुर केसी र ज्ञान कुमारी छन्त्याल मतदानमा अनुपस्थित रहे ।

यस्तै राष्ट्रिय जनता पार्टीका अमृतादेवी अग्रहरी, प्रमोद शाह र दुलारीदेवी खत्वेनी तथा समाजवादी पार्टीका सूर्यनारायण यादव उनुपस्थित रहे ।


(२०७७ जेष्ठ ३२, आईतवार) ०६:५९ मा प्रकाशित

कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना
कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना

Exchange Rate

Nepali Patro

कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना
कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना