युवा अभियान सफल बनाउन महासचिव सागरको अपील !

संबाददाता : रमाकान्त बास्तोला     प्रकाशित मिति: (२०७६ आश्विन ११, शनिबार) ०८:५६

युवा संगठन नेपालले २०७६/६/५ गते देखी देशभर ३ महीने अभियान शुरुवात गरेको छ । यो अभियान मंसिर मसान्त सम्म निरन्तर चलिरहनेछ । “राष्ट्रीयता, जनतन्त्र, जनजीविकाको पक्षमा आम युवाहरु एक हौँ, बैज्ञानिक समाजवादका लागि संगठन सुदृढ तथा बिस्तार अभियानमा अघि बढौँ” भन्ने मूल नारा तथा अभियानको सारांश रहेको छ ।
प्रतिबन्धको यो गम्भीर अवस्थामा युवा संगठनको अभियानले उद्घाटन शुरू गर्दा देखिनै देशमा नौलों बहस शुरू भएको छ । अभियन्ताहरु उत्साहित युवा जोस जाँगर प्रस्फुटित गर्ने कोशिसमा देखिन्छन् किनकी अभियानले आँफु र आफ्नो संगठन सुदृढ गर्ने, नयाँ संगठनहरु बिस्तार गर्ने, शंघर्षशील र स्थापित गराउँदै लैजाने विषयमा दुबिधा छैन । यो अभियान आँफैमा दलाल ब्यवस्था, मानव तस्करको बिरुद्ध लाखौँ बेरोजगार युवाहरुको प्रतिनिधि आवाज कारण यात्रामा अबरोध चुनौतिहरूको सामना गर्नुपर्ने स्वभाविक रूपले बुझ्नुपर्ने हुन्छ । लाखौं चुनौतीहरूको बिचवाट लाख संम्भावना हासिल गर्न कसरत गर्नुपर्दछ किनकी युवा शक्ति परिवर्तनका पक्षधर हून् ।
राणा, पंचायत, बहुदल, दश बर्षे जनयुद्द या कांग्रेशको मुत्ति सेना र एमालेको झापा बिद्रोह होस् क्रान्तिको पक्षमा जिन्दगी फालेर मृत्यु सँग सजिलै मुखाबिला गर्ने शत्तिमा युवाहरुकै अग्रज भूमिका रहेको छ ।
यो अभियान प्रतिबन्ध लगाउने बिरुध्दको संघर्ष पनि हो । बैज्ञानिक समाजवादी ब्यवस्था प्राप्तिको लागि बैचारिक बहस र सम्बन्ध हो तसर्थ केहि चुनौती आउनु सकारात्मक मान्नुपर्दछ ।

पहिलो चुनौती :- हामी प्रतिबन्धित छौँ । हामीलाई हाम्रो बिचार स्वतन्त्र राख्न दीईदैन, शांतिपूर्ण भेला, समारोह गर्न दीईदैन । त्यसैले आउनुहोस् आम युवाहरु एकजुट हौँ , कुनै राजनीतिक पार्टी बिचार नभई राष्ट्रीयता, जनजीविकाको पक्षमा अन्तर्क्रिया, बहस गरौ ।

दोस्रो चुनौती :- अलिकति बर्षात छ, त्यही सँगै नेपालीहरुको चाड़वाड पनि आहिरहेको छ । छोटे राजाहरुले खोक्रो बनाई रहेको टोल , समाज,गाऊँ वस्तिमा हामी पुग्दैछौँ । राहतको महसूस सर्बत्र हुनेछ हामी आशावादी छौँ । तर पनि अभियान उपलब्धि मूलक बनाउने जोड़ हाम्रो कहिलै पछि हटने छैन । निसर्त, निस्वार्थ, निर्भीक बिचारले बनेको संगठन उत्पीड़ित युवाहरुको साझा संगठन अधिकार रहित नयाँ समाज निर्माण गर्ने लक्ष्य, उद्देश्य सपना बोकेका संगठन देश र जनताहरुलाई शिरोधार राखेर एउटा बेग्लै कल्पना बोकेको हाम्रो युवा संगठन हो र त्यही अनुरुप संगठन बिस्तार तथा अभियान उत्कर्षमा पुर्याउनु जरूरी छ ।
त्यसकारण हाम्रो अभियान गाऊँ गाऊँमा , शहरका हरेक चोक गल्लीहरुमा चलिरहेको छ । अभियानले भ्रष्टाचारि माथि बिभिन्न कारवाही गरेको छ । राता अक्षरहरुले भित्ताहरु रंगाईएका छन् । जिल्ला स्तरका भेला, सम्मेलन भईरहेका छन् । सक्रिय सदस्यता बितरण भईरहेका छन् । गाऊँ शहरमा संगठन निर्माण भईरहेका छन् ।जनप्रतिनिधिको नाउँमा लूट मच्चाउनेहरूको कार्यक्षेत्रहरुमा अज्ञात आगो बलीरहेको छ । जन संगठन घेरा, फराकिलो हुँदै गर्दा आतँकित मानसिकताहरुले दमन , धरकपट, गर्न पनि सक्छन् त्यसैले कति पनि बिचलित नभई हामी संयम रुपमा अघि बढनु पर्दछ । यही परिबेशबाट हामीले केहि मेहनत गर्नुपर्दछ । जस्तै
* हजारौ संगठन निर्माणमा जोड़ गरौँ,
* अभियानकर्मी अनुशाषित र मेहनतमा जोड़ गरौँ,
* दैनिक दुःख कष्ट पीडाहरु सामान्यकरणमा जोड़ गरौँ,
* राजनीतिक बिचार जसको जहाँ भएपनि सबै युवा सामू पुग्ने जोड़ गरौँ
* जहाँ युवा त्यहाँ इकाई बनाउनेमा जोड़ गरौँ
* वाल पेन्टिंग, पोस्टेरिंग, प्रचारप्रसारमा जोड़ गरौँ
* अभियानको सफलता र उपलब्धिमा जोड़ गरौँ ।

देश बिचित्र ढ़ंगले चलिरहेकोछ । राज्यको अर्थतन्त्रलाई ध्वस्त बनाउने अभिप्रायले ठुला ठुला भ्रस्टाचार , कर छली गर्नेलाई राज्यले संरक्षण गरेको तथ्य हालै एनसेल काण्ड जगजायर छ । सरकारी जग्गा बेचिखाने माफ़ियाहरुलाई कारवाही गरिदैन । अपराधिक गतिविधि बढ्दो छ यसको नियंत्रण छैन । शान्तिपूर्ण कार्यक्रम, भेला गर्दा पुलिसको डण्डा खानुपर्छ । शत्ताका मालिकहरूको मालिकहरु विरुद्द बोल्न पाहिंदैन । के यही हो कम्युनिष्ट ब्यवस्थाको लोकतन्त्र ? केंद्र सरकार देखी स्थानीय सरकार अपराधिक काण्डै काण्डमा मुछिएका छन् । त्यसकारण वास्तविक शान्ति, समृद्दि, र विकासको पक्षधर हामी छौँ । हाम्रा अभियानमा सबैको साथ समर्थनको खाँचो भएको हुँदा देश भित्र या बाहिर रहनुहुने आम नेपालीले एक पटक सोच्नैपर्ने बेला भएको छ । हाम्रो अभियानमा जनता, युवा, बुद्दिजीवी, देशभक्त, पत्रकार, सबैमा सहयोग गरीदिनु हून समेत अपील गर्दछु ।

लेखक युवा संगठन नेपालका महासचिप सागर पुन हुनुहुन्छ ।


(२०७६ आश्विन ११, शनिबार) ०८:५६ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

नेपाल र चीनबीच १७ वटा सम्झौतामा हस्ताक्षर

नेपाल र चीनबीच १७ वटा सम्झौतामा हस्ताक्षर भएको छ । सम्झौता, सहमति र साझेदारी पत्र गरी १७ वटा विषयमा हस्ताक्षर भएको छ । चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिनफिङ र प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको उपस्थितिमा सहमति तथा.....

बम काण्डमा संलग्न भएको आरोपमा नेपाली कांग्रेसका सांसद आलम पक्राउ

०६४ सालको बम काण्डमा संलग्न भएको आरोपमा नेपाली कांग्रेसका सांसद मोहम्मद अफ्ताव आलमलाई प्रहरीले आइतबार विहान रौतहटको गौरबाट पक्राउ गरेको छ । मन्त्रीसमेत भइसकेका आलम रौतहट क्षेत्र नं. २.....

पृथ्वी घुम्न छोडेन, “पृथ्वीमाथि प्रतिवन्ध लगाऊ चाँडो !” : परशुराम कोइराला

"पृथ्वीमाथि प्रतिवन्ध लगाऊ चाँडो !" महामिम अादेश हो यो किनभने पृथ्वी घुम्न नरोकिएको देखेर महामिमहरू सबै विलखमन्द छन् । ....घुम्न प्रतिबन्धै लगाए पनि पृथ्वी घुम्न अझै छोडेन र त महामिमहरु.....

Exchange Rate

Nepali Patro