पोखरा महानगरका कर्मचारीको मिलेमतोमा पोखराका गाईगोरु बंगलादेश निकासी !

संबाददाता : मोनिका गुरुङ     प्रकाशित मिति: (२०७६ श्रावण १८, शनिबार) ०८:२०

कमल पौडेल अथक/ पोखरा।
पोखरावाट गाई गोरु कागजी प्रक्रिया पुर्याएर तस्करी हुने गरेको खुलासा भएको छ । व्यवसायिक प्रयोजन भन्दै पोखरावाट हेटौंडा र झापामा यी गाई गोरु लैजाने गरिएको छ । झापा पुर्याएपछि ती गाई गोरु सिधै वंगलादेश तस्करी गर्ने एउटा गिरोह नै फेला परेको छ । सो गिरोहले मासिक ३ ट्रक गाई गोरु तस्करी गर्दै आएको छ ।

ना ५ ख १४०४ नंवरको मालवाहक ट्रकमा नेपालको राष्ट्रिय झण्डा फहराउँदै ती गाई गोरु तस्करी गरिएको भेटिएको छ । त्यो गिरोह सँग पोखरा महानगरका केही कर्मचारीहरु पनि संलग्न देखिएका छन् ।

महानगरका माथिल्लोदेखि तल्लो तहसम्मका केही कर्मचारीले तस्करहरुसँग सेटिङ मिलाएर यिनै गाई गोरु तस्करी गर्दै आएको भेटिएको छ । महानगरवाट मासिक ३ ट्रक गाई गोरु तस्करी हुँदा समेत महानगर कै अन्य कर्मचारी र जनप्रतिनिधिले पत्तो पाउँदैनन् ।तस्करहरुलाई गाई गोरु सेटिङ गरिदिए वापत यी कर्मचारीले तस्करहरुवाट मोटो रकम असुल्ने गरेको महानगर श्रोतको दावी छ ।

यसै गरी पोखरामा बुधवार रातको १२ वजे पक्राउ परेका २२ वटा गोरु जिल्ला पशुसेवा कार्यालय कास्कीले पुन वडा प्रहरी कार्यालय वैदाम मै फिर्ता गरेको छ । पोखराको वडा नं २३ को चलानी अनुसार पामेवाट पोखरा ल्याउँदा पक्राउ गरिएका एक ट्रक गोरु कार्यालयले शुक्रवार फिर्ता गरेको हो ।

वडा प्रहरी कार्यालय वैदामले स्थानीयवासीको दवावमा वुधवार मध्यरातमा नियन्त्रणमा लिएका एक ट्रक गोरु विहीवार पशु कार्यालयमा लगेर वुझाएको थियो । यसरी वुझाएका गोरुको सवै स्वास्थ्य ठिक छ भन्ने पत्र पोखरा पामेका गोरु संकलक प्रेमवहादुर थापालाई थमाउँदै पशु कार्यालयले शुक्रवार गोरु फिर्ता गरेको हो । उनै प्रेववहादुरले महानगरका कर्मचारीको मिलेमतोमा गाउँमा रहेका गाई गोरु संकलन गरी तस्करहरुलाई वुझाउने विचौलियाको भूमिका निभाउँदै आएका छन् । मलाई गोरु खोजिदिन भने मैले खोजिदिएको हुँ दुःख गरेपछि केही नपाए त के अर्थ भो र थापाले भने । गोरु संकलन गरिदिए वापत तस्करहरुले थापालाई पनि पैसा दिने गरेको उनकै भनाइवाट प्रष्ट हुन्छ ।

प्रेमवहादुर थापा
प्रेमवहादुर थापा

यता पशु कार्यालयले दिएको गोरुको स्वास्थ्य ठीक छ भन्ने पत्रमा गोरु जोत्न वा अन्य प्रयोजनको लागि ठीक भन्ने वारे केही खुलाइएको छैन । यद्धपि पोखरा २३ ले भने गोरु व्यवसायिक प्रयोजनको लागि भन्दै पत्र थमाएको छ । हामीले गोरुको स्वास्थ्य मात्र हेर्ने हो सवै ठिकै देखियो पशु स्वास्थ्य अधिकृत ठगेन्द्रप्रसाद अर्यालले भने । यसरी एउटै ट्रकमा खाँदेर राखिएका २२ वटा गोरु झापाको मेची नगर नगरपालिका लैजान थालिएको हो । त्यहाँवाट यी गोरु सिधै वंगलादेश लैजाने र मासु र छालाको रुपमा प्रयोजनमा आउने व्यापारीहरुले वताए । उनीहरुले पोखराको पामेवाट प्रति गोरु ९ हजारदेखि १५ हजार सम्ममा खरिद गरेको वताए । यी गोरु झापा पुर्याउँदा एउटाको वोलेको ६० हजार पर्ने उनीहरुको भनाई छ ।

पोखरा महानगरपालिका भित्रका गाई गोरु अपचलनमा महानगरकै कर्मचारीको प्रत्यक्ष संलग्नता देखिएको छ । यसरी गोरु अपचलन गर्ने गिरोहले मासिक ३ ट्रक गाई गोरु हेटौंडा र झापा लैजाने गरेको विभिन्न प्रमाणहरु फेला परेका छन् । पछिल्लो दिनमा पोखरा १४ स्थित कान्जीहाउसवाट नै ३ ट्रक गाई गोरु वाहिर पठाएको कान्जिहाउसमा कार्यरत कर्मचारी रेशम जिसीले वताए । हामीले माथिवाट पत्र आएपछि निशुल्कै पठाउँछौ तर वाहिर के के हुन्छ हामीलाई थाहा हुँदैन उनले भने ।

गंगालाल सुबेदी

महानगरले नै पटक पटक महानगरका गाई गोरु अपचलन गर्न आधिकारीक पत्र संवन्धित व्यक्तिलाई थमाएको भेटिएको हो । महागरका सुचना अधिकारी गंगालाल सुवेदीको हस्ताक्षर गरिएको पत्र मार्फत नै पछिल्लो समयमा पोखरावाट गाई र गोरुको तस्करी मौलाएको देखिन्छ । यही साउन १० गते हेटौंडा उपमहानगरपालिका १९ मा रहेको श्री लक्ष्मी चौपायाका संञ्चालक भनिने भीमवहादुर सोनारलाई उनले ३५ वडा गाई लैजाने अनुमति पत्र दिएका थिए । सो पत्रको चलानी नंम्वर २३७ रहेको छ ।

त्यसैगरी यही साउन १२ गते नै उनै गंगालाल सुवेदीले पुन चलानी नं २९५ को पत्रमा सोही फर्मका संञ्चालक भीमवहादुर सोनार भनेर पत्र थमाएका छन् । यो पत्रमा पनि उनले थप ३५ गाई लैजाने अनुमति दिएको प्रमाण फेला परेको छ । यसरी एउटै फर्मलाई दिएका दुई वटा चलानी नम्वरमा संञ्चालकको थर भने फरक फरक पारिएकोे छ । एउटा पत्रमा संञ्चालकको नाम भीमवहादुर सार्की र अर्को पत्रमा भीमवहादुर सोनार लेखिएको छ । यसवारेमा सम्पर्क गर्न खोज्दा महानगरका उपसचिव समेत रहेका गंगालाल सुवेदीले फोन उठाएनन् ।

महानगरपालिकाले पछिल्लो एक सातामा पोखरावाट ९२ वटा गाई गोरु अपचलन गरी पोखरा वाहिर पठाएकोे देखिएको छ । यसमा कास्की, तनहुँ, चितवन र मकवानपुरका ट्राफिक कार्यालयलाई वोधार्थ समेत पठाएको छ ।

पोखरा महानगरका प्रमुख मानबहादुर जिसी

यता पोखरा महानगरपालिकाका मेयर मानवहादुर जिसीले पोखरावाट वाहिर पठाउन लागिएका गाई गोरुको वारेमा आफू अनभिज्ञ रहेको वताएका छन् । उनले गाई गोरुको विषय के रहेछ मैले वल्ल थाहा पाएँ अव वुझ्छु भनेका छन् ।

पोखरा महानगरपालिका क्षेत्रमा छाडा चौपायाँको विगविगी नै छ । गाईको दूध आउन्जेल दूध खाने र व्यापार गर्ने दूध आउन छोडेपछि ती चौपायाँ घर धनीले सडकमा छोड्दै आएका छन् । महानगरले पनि व्यवस्थित कान्जिहाउस वनाउन सकेको छैन । पोखरा १४ मा वनाएको कान्जिहाउसमा ४५ वटा चौपाया शुक्रवार पोखरीको पानीमा उभिएका थिए । केही गाईमा खोरेत देखिएको कर्मचारी रेशम जिसीले वताए ।

अत्याधिक गर्मी भएका कारण कहिल्यै आहाल नवस्ने गाई पोखरीको पानीमा दिन भरि उभिनु अनौठो मानिएको छ । महानगरले छाडा चौपाया व्यवस्थापनको लागि वार्षिक ६ लाख रुपैयाँ विनियोजन गर्दै आएको छ । महानगरमा पटक पटक छाडा चौपाया व्यवस्थापनको कुरा उठ्ने गरेको छ ।

तर छाडा चौपायाँ व्यवस्थापनको वहानामा महानगर कै केही कर्मचारीले व्यवस्थापनको बहानामा गाई गोरु तस्करी गरेर आफ्नो अभीष्ट पूरा गर्दै आएका छन् । छाडा चौपाया व्यवस्थापन भनेको तस्कर संग मिलेर कटहीमा फाल्ने होइन गौ रक्षा अभियानका अभियान्ता ठाकुर वरालले भने । देशलाई धर्म निरपेक्ष वनाएर गाईको हत्या गर्न स्थानीय सरकार नै लागि पर्नु दुभाग्र्य भएको उनले वताए ।

सुजनबाबु पौडेल 'डमरु बाबा"
सुजनबाबु पौडेल ‘डमरु बाबा”

यता विभिन्न धार्मिक संस्था र सामाजिक संघ संस्थाहरुले पोखरावाट खुले आम रुपमा हुँदै आएको गाइ तस्करीको विरोध गरेका छन् । हामीले भलाममा गाई व्यवस्थापन गर्छौ भन्यौ तर महानगरले त्यसमा सहयोग गरेन । यस्तो धन्दा रहेछ र पो हामीलाई सहयोग नगरेको रहेछ गौरक्षा अभियानका अभियान्ता सुजनवावु पौडेलले भने ।

नेपालको झापा समथर जिल्ला हो । जहाँ खेती किसानी ट्याक्टर लगाएरै गरिन्छ । व्यवसायिक प्रयोजन भन्दै लाने गरिएका यी पहाडमा जोतेर थाकेका बूढा गोरु, दूध थाकेका बूढा गाई र जर्सीका साँढे कसरी व्यवसायिक प्रयोजनमा आउँछन् यो प्रश्न भने सधै अनुत्तरित रहेको छ ।


(२०७६ श्रावण १८, शनिबार) ०८:२० मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

नेकपा परित्याग गरि आधा दर्जन भन्दा बढी बिप्लप नेकपामा प्रबेस स्वागत गर्दै जिल्ला सेक्रेटरी रणदिप

  नेकपा कालिकोटले बर्तमान परिस्थिती र एकिकृत जनक्रान्ती बिषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ  उक्त कार्यक्रममा कामरेड किरण को सभापतित्व र प्रमुख अतिथी जिल्ला सेक्रेटरी कामरेड रणदिप को.....

मलेसियामा सेक्युरिटी कम्पनीका सुपरभाइजर हत्याको अभियोगमा पक्राउ परेका दुई नेपाली नेपाल पुगे

  मलेसियामा सेक्युरिटी कम्पनीका सुपरभाइजर हत्याको अभियोगमा पक्राउ परेका दुई नेपाली सेक्युरिटी गार्ड प्रारम्भिक अनुशन्धन पश्चात रिहा भएका छन । सेप्टेम्बर १ तारीख मलेसिया स्थित.....

मलेसिया स्थित नेपाली राजदुतवासद्वारा आयोजित २०७६ संविधान दिवस सप्पन्न

    नेपाली राजदुतावास मलेसियाले क्वालालम्पुर स्थित Hotel renaissance स्थित एक कार्यक्रम आयोजना गरि संविधान दिवस मनाएको छ। उक्त कार्यक्रममा संवोधन गर्दै महामहिम उदय राज पाण्डेले नेपाली हरुको.....

Exchange Rate

Nepali Patro