राजबन्दी क. सुदर्शनलाई युवा संगठन नेपालका महासचिव सागर पुनको भावुक र मार्मिक पत्र

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७६ असार २९, आईतवार) १७:०२

आदरणीय दाई सुदर्शन !
रत्तिम अभिवादन !!

प्रथमतः जनयुद्ध, जन-आन्दोलन, जनक्रान्तिमा हजुरको त्याग, तपस्या, दुःख, पीड़ा, जेलका यातना, लगानी, बलिदानीप्रति उच्चसम्मान ब्यक्त गर्न चाहन्छु । भौगोलिक, भौतिक रुपमा अलिक टाढा रहँदा यो हृदय विदारक क्षणमा मेरो मन भित्र दर्जनौ शब्दहरु घोत्लिन थाले । त्यसैले मलाई यो कागजको खोस्टो मार्फत दुई शब्द लेखी हजुरसँगको यात्रामा यात्री भई भेटघाटको महसूस गर्न चाहें ।

कमरेड! लाग्छ जनयुद्ध जनआन्दोलनमा मैले हिरासत बाहेक जेल नेलको अनुभव गरेको छैन । हजुरले भने भोगेर आएको इतिहास फेरी दलाल राज्यसत्ताको कारण पुनः दोहोरिएको छ । हामी सबैलाई थाहा छ, यतिबेला भौतिक रुपमा अस्वस्थ्य हुँदा हुँदै पनि तपाई जेल मोर्चालाई समाल्दै  हुनुहुन्छ र समालिरहनु भएको छ ।

सलाम गर्न चाहन्छु कमरेड ! शारीरिक अस्वस्थताको बिच जेलको चिसो कस्टडीबाट प्रतिबन्धको प्रतिवाद गर्दै जेल मोर्चाको कमाण्डर भूमिका खेल्नु, एकिकृत जनक्रान्तिमार्फत बैज्ञानिक समाजवाद प्राप्तिका लागि हामीले सोचेको परिकल्पना र देखेका सुन्दर सपना झन जिउँदो बनेर प्रस्फुटन भइरहेको छ । ती तपाई हाम्रा अजम्बरी विचारहरु पूरा गर्ने बाटोमा हामी निरन्तर प्रतिबद्ध र प्रयत्नरत छौ कमरेड ।

केहि समयपछि अलिक धेरै सम्झना गरें । कलमको मसिबाट कपिको पानामा दाग लगाउन त खोजें ,भावनाका अनगिन्ति छालहरु छल्किरहँदा धेरै यथार्थता र मन भित्र गुंजयमान भएका शब्दहरु प्रस्फुटित गर्न यो पत्रमा अटाउन असमर्थ छू । आज देश र जनताका न्यायिक आवाजमा प्रतिबन्ध लगाइयो । बैज्ञानिक सुन्दर समाज निर्माणको बाटोमा पर्खाल लगाउन खोजियो । शान्ति, क्रान्ति, समृद्दि, स्वतन्त्र नेपालको नि:स्वार्थी भावनाका पल्लवीहरुको प्रतिबन्ध गरियो । केहि फासिस्ट प्रतिबन्धको प्रतिरोध गर्ने सुरूवातिमा फासिस्ट केपी-पीके सरकारले जनताको न्यायिक आवाज उठाउने तपाईलाई हत्कडी लगायो र निरअपराधीलाई अपराधी तुल्याई जेल चलान गर्यो । आज तपाई नख्खू जेल जीवन भित्रबाट प्रतिबन्धको सामना गर्दै हुनुहुन्छ भने हामी बाहिरी मोर्चामा अहोरात्र जनहितको लागि भोक प्यास नभनी संघर्षमा खटिरहेका छौँ ।

कमरेड ! यो सानो सन्देश लेख्दाको दिनसम्म आईपुग्दा दस जना होनहार योद्धाहरुले जनताको न्यायिक आन्दोलनमा संघर्ष गर्दागर्दै भौतिक रुपमा शाहदत प्राप्त गरिसक्नुभएको छ । तर वहाँहरुको नाम नेपाली जनताको मुक्तिका लागि गरिएको यस एकीकृत जनक्रान्तिको इतिहासमा सुनौलो अक्षरले शहीदका रुपमा स्मरण भैरहनेछ  ।  क. महान, क. प्रज्वल, लगायत कमरेडहरु आन्तरिक दुर्घटनामा देश र जनताको लागि शहीद हुनुभयो । त्यति बेला देश रोयो, आम मुक्तिकामी नेपाली जनताले भावविव्हल बन्दै आँसुको धारा बगाए । क. कुमार पौडेल, क. तीर्थ घिमिरे, पछिल्लो घटनामा  क.नीरकुमार राई “प्रशान्त”लाई निर्ममतापूर्वक हत्या गरियो । त्यस कायरतापूर्ण हत्याले मुक्तिका पक्षधर् आम नेपाली जनतामाझ नेपाली भूमिमा चलेको एकीकृत जनक्रान्तिप्रति अगाध माया, मोह र स्नेह बढेको छ ।

एकातिर वार्ताको हौवा फैलाउने र अर्कोतिर जनक्रान्तिका योद्धाहरुको बिभत्स हत्या गर्ने क्रम वर्तमान केपी-पिके दलाल सरकारले जारी राखेको छ । यदि साँच्ची नै यो दलाल सरकार वार्ता चाहन्छ भने उसले वार्ता गर्ने वातावरण बनाउनु पर्छ, तब नै वार्ता हुनसक्छ । “सापेक्षिक् रुपमा हामी वार्ता विरोधी हैनौ’ भनेर हाम्रो पार्टीका महासचिव क. बिप्लवले सार्वजनिक रुपमा भनिसकेको अवस्थामा हाम्रो पार्टी वार्ता गर्न पछी पर्ने कुरै भएन । तर सरकारले साँच्चिकै वार्ता चाहेको हो भने उसले वार्ताका लागि केही पुर्व शर्तहरु पुरा गर्नु पर्ने हुन्छ ।

यदि सरकारले वार्ता चाहेकै हो भने हाम्रो महान तथा गौरवशाली पार्टी नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीलाई लगाइएको  प्रतिबन्ध तत्काल हटाउनुपर्छ, जेल र हिरासतमा रहेका कमरेडहरुलाई अविलम्व रिहाई गरिनुपर्छ र हाम्रो पार्टीका नेता तथा कार्यकर्तालाई निर्बाध रुपमा जनता माझ पुगेर आफ्ना कुरा राख्ने वातावरणको सुनिश्चितता गरिनु पर्छ । तर सराकार वास्तवमै वार्ता चाहिरहेको छैन भन्ने कुरा उसका गतिविधिहरुले देखाई रहेको छ । जनताको आवाज उठाउने कबि, पत्रकार, बुद्धिजीवीहरुको आवाज कुण्ठित गर्दै गिरफ्तारी रोकिएको छैन । नियमित सुरक्षा गस्तीको नाममा गाउँ-गाउँ र टोल टोलमा पुगेका हतियारधारी सरकारी गुण्डा र भिजिलान्तेहरुले नेपाली सोझा र सादा जनतालाई आतंकित पार्दै गैरकानुनी खानतलासी गर्ने, धम्क्याउने, आस्था राखेकै आधारमा गिरफ्तार गर्ने र शारीरिक तथा मानसिक यातना दिने एबम मुठभेड़ र भिडन्तको नाउँमा नि:शस्त्र नेपाली जनताको  हत्या गर्ने कार्य जारी छ, जुन कदापि सह्य छैन ।

दलालसरकारमा फासीवादी क्रियाकलाप र सोचहरु दिन दुई गुणा, रात चार गुणा बढिरहेको छ । कम्युनिस्टको घमण्डमा गरिएका बिभिन्न हर्कतलाई सबै सबै तह र तप्काबाट चर्को बिरोध भईरहेको छ भने अर्कोतिर सम्पूर्ण नेपाली जनताको आशाको केन्द्र हाम्रो पार्टी बनिरहेको छ । त्यसैको आड र भरोसामा हामी झनै निडर, कर्मठ, प्रतिबद्द अनि जिम्मेवार बनिरहेका छौ ।
कमरेड! यस्तो परिस्थितिमा बरु “आमा” मलाई लड्न सिकाईदेउ भन्ने भाबुक गाना गुन गुनाउन फेरी बाध्य भएका छौ । कमरेड ! गाउन नसक्ने साथीहरु आंशिक रुपमा बाहिरिने स्वाभाविक बनिरहेको छ । जसलाई बिश्वास गरियो उसैले साथ छोड्दा आदरणीय महासचिब कमरेड विप्लवले भाबुकताका साथ दुई शब्द भन्नुभएको छ ।

“क्रान्ति, जनता, देशको निम्ति म एक्लै भएछु भनेपनि लड्नेछू,
सहीद बन्न तयार हुन्छु,
तर
धोका दिनेछैन ।”

कमरेड ! महासचिव कमरेडको यो मर्मस्पर्शी भनाइमा हाम्रो संगठन युवा संगठन नेपालले  अन्तिम समयसम्म साथ दिनेछ । हाम्रो पार्टी जनयुद्ध र जनआन्दोलनबाट धोका पाएका जनताहरुको पार्टी हो । अन्तिम दाहसंस्कार गर्दागर्दै ,मसानघाटमा जलाउँदा जलाउँदै, आगोको लप्काबाट निस्केको रातो झिल्को हो, यो झिल्को निभाऊन जनबिरोधी तत्वहरुले अनेकन हत्कण्डाहरु गरिरहेका छन् ।

नौडाँडाँ पारिवाट षडयन्त्रै षड्यन्त्रका तानाबानाहरु बुनिएका छन् । हामी जनताले नचाहँदा नचाहँदै नेपाली जनतालाई अग्निको मुस्लोभित्र युध्दमा जबरजस्त धकेलिदै छ । यातनाका हरेक दस्ताबेजमा हस्ताक्षर गर्न बाध्य बनाईदैछ ।

कमरेड ! चाहे आफ्नो भागमा अकाल मृत्यु किन नपरोस क. माओलाई सम्झने बेला आएको महसूस भईरहेको छ । त्यसैले लाग्छ यो महान यात्रामा समाहित हामी सबैको गन्तब्य अब धेरै टाढा छैन । बिहानीपख झुल्किने लाल किरण मुस्कुराऊदै भन्छ “सुनौलो घामको किरणसँगै बिजयका दरिला हातहरु मिलाउने प्रतीक्षाको घड़ी हातमा बाधेर हेरिरहेको छू ।” कमरेड ! हरेक घुम्ती, अप्ठ्यारा, गौंडा, भन्ज्याङ्गहरु छिचोल्दै प्रतिबन्धको प्रतिरोध गरिरहेको छू कमरेड ! बरु कता कता हजुरको प्रत्यक्ष अनुपस्थितिले हाम्रो संगठनमा अपूर्णता महसूस भइरहेको छ । तरपनि तपाईले दिएका बिचार र योगदानलाई आत्मसाथ गर्दै अगाडि बढिरहेका छौ । कमरेडको शालीनता, संयमता, कार्यक्रम योजनामा देखभेट गर्न नपाउँदा अपूग भान भईरहेको छ । तर पनि पार्टिले दिएको काम, कारवाहीहरुमा अनवरत रुपमा खटीरहेका छौ । आम बेरोजगार युवाहरुको अधिकार प्राप्ति, सुनौलो समाज निर्माणको कार्यभार पूरा गर्ने कसम प्रतिबन्धले प्रज्वलित गरिदिएकोछ ।
अन्तमा, “जिते सिंगो संसार तपाई हाम्रो, हारे हाम्रो हातमा जेल नेल र यही माटो छदैछ, अरु गुमाउनु केहीपनि छैन । तरपनि हामी जित्छौ । किनकी हामीसँग सही कार्यदिशा र नेतृत्व छ ।जनताको अमूल्य साथ छ । राष्ट्रप्रेमी, देशभक्तहरुको समर्थन तथा क्रान्तिकारीहरु एकताबद्द हुँदैछन् । बलिदानिका कोटाहरु पूरा हुँदै गईरहेका छन् । एक दिन लाखौ युवाहरुले निधारमा रातो कफन बाध्नेछन् । त्यही दिन सुनौलो दिनको पर्दा खुल्नेछ । “एकिकृत जनक्रान्ति जिन्दावाद !बैज्ञानिक समाजवाद जिन्दावाद !” जस्ता गगनभेदी नाराहरु गुञ्जीनेछन् । त्यही दिनसम्म हाम्रो यात्रा निरन्तर अगाडि बढ्नेछ ।

कमरेड ! यही सानो सन्देश तपाईसामू पुर्याउने कोसिस गरें । अहिलेलाई बिदा सहित चाड़ै तपाई हाम्रो अबिरल यात्रा सँगै हुने आशासहित बिदा हुन्छु ।

क्रान्तिकारी अभिवादन सहित
सागर पुन
महासचिव
युवा संगठन नेपाल


(२०७६ असार २९, आईतवार) १७:०२ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

मलेसियामा सेक्युरिटी कम्पनीका सुपरभाइजर हत्याको अभियोगमा पक्राउ परेका दुई नेपाली नेपाल पुगे

  मलेसियामा सेक्युरिटी कम्पनीका सुपरभाइजर हत्याको अभियोगमा पक्राउ परेका दुई नेपाली सेक्युरिटी गार्ड प्रारम्भिक अनुशन्धन पश्चात रिहा भएका छन । सेप्टेम्बर १ तारीख मलेसिया स्थित एभिन्यू अपार्टमेन्टमा.....

मलेसिया स्थित नेपाली राजदुतवासद्वारा आयोजित २०७६ संविधान दिवस सप्पन्न

    नेपाली राजदुतावास मलेसियाले क्वालालम्पुर स्थित Hotel renaissance स्थित एक कार्यक्रम आयोजना गरि संविधान दिवस मनाएको छ। उक्त कार्यक्रममा संवोधन गर्दै महामहिम उदय राज पाण्डेले नेपाली हरुको.....

ज्येष्ठ नागरिकलाई आन्तरिक हवाई भाडामा ५० प्रतिशत छुट

नेपाल एयरलाइन्सले ७० वर्ष कटेका ज्येष्ठ नागरिकलाई भाडामा ५० प्रतिशत छुट दिने घोषणा गरेको छ । नेपाल एयरलाइन्सले बुधबारबाट लागू हुने गरी ज्येष्ठ नागरिकलाई आन्तरिक हवाई भाडामा ५० प्रतिशत.....

Exchange Rate

Nepali Patro