हतियारसहित तात्कालीन जनमुक्ति सेनामा प्रवेश गरेका नेपाली सैनिक कुनै पनि बेला पक्राउ पर्न सक्ने

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७६ असार २५, बुधबार) ०८:०१

अब दश वर्षे जनयुद्धका क्रममा हतियारसहित तात्कालीन जनमुक्ति सेनामा प्रवेश गरेका नेपाली सैनिक कुनै पनि बेला पक्राउ पर्न सक्ने सम्भावना बढेको छ । जनयुद्धका क्रममा हतियारसहित तात्कालीन जनमुक्ति सेनामा प्रवेश गरेका दुई नेपाली सैनिकहरु क्रमश: झलकुमार भगत र सिंहबहादुर शाहीका हकमा सर्वोच्च अदालतले गरेको फैसलाका कारण तात्कालीन जनमुक्ति सेनामा प्रवेश गरेका नेपाली सैनिक जुनसुकै बेला पक्राउ पर्न सक्ने सम्भावना बढेको हो ।

सर्वोच्च अदालतले दश वर्षे जनयुद्धका क्रममा हतियारसहित तात्कालीन जनमुक्ति सेनामा प्रवेश गरेकादुईजना सैनिकलाई सैनिक अदालतले ताकेको सर्वश्वसहित जन्मकैदको फैसलालाई सदर गरेको छ । दश वर्षे जनयुद्धका क्रममा हतियारसहित तात्कालीन जनमुक्ति सेनामा प्रवेश गरेका पूर्व सैनिकद्वय झलकुमार भगत र सिंहबहादुर शाहीले दायर गरेको बन्दी प्रत्यक्षीकरणको रिटमाथि मंगलबार सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीशद्वय अनिलकुमार सिन्हा र कुमार रेग्मीको संयुक्त इजलाशले यस्तो फैसला गरेको हो । सर्वोच्च अदालतले ‘संविधान र कानुन बमोजिम स्थापीत भएका अधिकारप्राप्त अदालतहरुको फैसला बमोजिम उनीहरु थुनामा रहेको र यस्तो थुनालाई गैरकानुनी भन्न नमिल्ने’ भन्दै सर्वोच्चले फैसला गरेको छ । सर्वोच्च अदालतको यो फैसलासँगै माओवादी युद्धको समयमा भागेका अन्य सेनालाई पनि कारबाही गर्न सक्ने नजिर स्थापित गरिदिएको छ ।

दश वर्षे जनयुद्धका क्रममा हतियारसहित तात्कालीन जनमुक्ति सेनामा प्रवेश गरेका पूर्व सैनिकद्वय झलकुमार भगत र सिंहबहादुर शाहीले आफूहरुको मुद्दा विस्तृत शान्ति सम्झौता अनुरुप सत्यनिरुपण तथा मेलमिलाप आयोगले हेर्नुपर्ने भन्दै सर्वोच्चमा बन्दीप्रत्यक्षीकरणको रिट दायर गरेका थिए ।

सर्वोच्चका न्यायाधीशद्वय अनिलकुमार सिन्हा र कुमार रेग्मीको संयुक्त इजलाशले उनीहरुको मुद्दामा सुनुवाईपछी फैसला गर्दै अघि भनेको छ, ‘संविधान र कानुन बमोजिम स्थापीत भएका अधिकारप्राप्त अदालतहरुको फैसला बमोजिम रिट निबेदकहरु थुनामा रहेको देखिएकाले यस्तो थुनालाई गैरकानुनी भनी बन्दीप्रत्यक्षीकरणको आदेश जारी गर्न मिलेन,’ सो  फैसलामा के पनि भनिएको छ भने,‘नेपाली सेनाले आफ्नो सेवामा रहेका सिपाइ उपर सैनिक ऐन आचरण प्रतिकुल भएको तथा ऐन सम्वन्धि कसुर गर्ने कार्य गरेको विषयमा कानुन बमोजिम कारबाही चलाएको विषयलाई विस्तृत शान्ति सम्झौताको विपरित भन्न मिल्दैन ।’

भगत २०६२ साउन ८ मा आफ्नो जिम्मामा रहेका हतियार र उनी रहेको गुल्ममा कार्यरत सहकर्मी भीमबहादुर खड्काको जिम्मामा रहेको राइफल, ग्रिनेट, म्याग्जिनसहित तत्कालीन विद्रोही माओवादीमा सामेल हुन गएका थिए। उनलाई २०७४ मंसिर ८ मा मोरङबाट प्रहरीले पक्राउ गरी नेपाली सेनालाई बुझाएको थियो।

त्यसैगरी शाही २०६१ पुस १८ मा धादिङको कृष्णभीरमा माओवादी र सेनाबीच भएको दोहोरो भीडन्तपछि रेस्क्युमा गएका थिए। उनले राइफल, म्याग्जिन, ७० राउन्ड गोलीसहित विद्रोहीलाई साथ दिएका थिए। शाहीलाई प्रहरीले २०७४ फागुन ७ मा कालिकोटबाट पक्राउ गरी सेनाको जिम्मा लगाएको हो। उनले भने आफू अपहरणमा परेको र त्यसको ६ महिनापछि अपहरणमुक्त भएको बताउँदै आएका थिए । भगतलाई ८ मंसिर ०७४ मा मोरङबाट प्रहरीले पक्राउ गरेको थियो भने शाहीलाई ७ फागुन ०७४ मा कालिकोटबाट पक्राउ गरेको थियो । प्रहरीले दुवैजनालाई पक्राउ गरेपछि सेनालाई बुझाएको थियो ।

उनीहरु दुवैजनालाई सेनाको प्रारम्भिक मुद्दा हेर्ने अदालत ‘समरिक जनरल सैनिक अदालत’ले ०७४ सालमा सर्वस्वसहित जन्मकैदको फैसला गरेको थियो । त्यसविरूद्ध परेको पुनरावेदन मुद्दामा पनि सेनाको ‘सैनिक विशेष अदालत’ले ०७४ सालमै फैसलालाई सदर गरेको थियो।

भगतले दोस्रोपटक सर्वोच्चमा रिट निवेदन दर्ता गराएका थिए। उनको पहिलो रिट निवेदन २०७४ वैशाखमा सर्वोच्चबाटै खारेज भएको थियो। तत्कालीन सैनिक शाहीले भने आफूलाई कृष्णभीरको भीडन्तमा माओवादीले अपहरण गरेर लगेको दाबी गर्दै आएका थिए। सैनिक अदालतले अपहरणमुक्त भएपछि सम्पर्कमा नआएकाले नियतवश नै गएको ठहर गर्दै जन्मकैदको फैसला सुनाएको थियो।


(२०७६ असार २५, बुधबार) ०८:०१ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

पुर्वयुवराज पारसद्वारा त्रिभुवन अन्तररास्ट्रिय विमानस्थलमा जुनियर प्रहरी अधिकृतमाथि दुर्ब्यबहार

पटक पटक बिबादमा आइरहने पुर्व युवराज पारस शाह फेरी बिबादमा तानिएका छन्।  आज दिउँसो त्रिभुवन अन्तररास्ट्रिय बिमानस्थलमा ड्युटीमा रहेका एक जुनियर प्रहरी अधिकृतमाथि दुर्ब्यबहार गरेकाकारण उनी फेरी बिबादमा.....

बोक्सी भन्दै मानव मलमूत्र खुवाउने दुई महिला पक्राउ

महोत्तरी जिल्लाको भङ्गाहा नगरपालिका– ४ मा बोक्सीको आरोप लगाउँदै एक महिलालाई अन्य पाँच÷छ महिला मिलेर मानव मलमूत्र खुवाएका छन् । महोत्तरी जिल्ला प्रहरी कार्यालयका प्रहरी उपरीक्षक.....

पत्रकार पुडासैनीकी श्रीमतीद्वारा रवि लामिछाने लगायत तीन जनाविरुद्ध किटानी जाहेरी

चितवनमा झुण्डिएको अवस्थामा मृत भेटिएका पत्रकार शालिग्राम पुडासैनीकी श्रीमती सन्ध्या पुडासैनीले 'सिधा कुरा जनतासँग' कार्यक्रमका प्रस्तोता रवि लामिछाने, टिभी जर्नालिस्ट युवराज कँडेल र.....

Exchange Rate

Nepali Patro