कसरी भए माग्नेबुढा डिप्रेसनको सिकार ?

संबाददाता : मोनिका गुरुङ     प्रकाशित मिति: (२०७३ भाद्र १९, आईतवार) १८:५२

‘मेरी बास्सै’ हास्यटेलिशृंखलाका कलाकार केदार घिमिरे अर्थात् माग्नेबुढा डिप्रेसनको सिकार भएका छन् ।  आन्द्रामा घाउ भएको र खाना नपच्ने रोगका कारण उनी थला परेका छन् । लामो समयदेखि घिमिरे कुनै पनि सार्वजनिक कार्यक्रममा देखिएका छैनन् ।

उनी घरमै स्वास्थ्यलाभ गरेर बसेका छन् । घिमिरेले थापाथलीस्थित नर्भीक हस्पिटलमा स्वास्थ्य चेकजाँच गराएका थिए । संघर्षका दौरानमा खाई नखाई कलाकारिता गरेका घिमिरेले अहिले त्यसको सजाय भोगिरहेका छन् ।

लामो समयदेखि घिमिरे ओछ्यान परे पनि उनीबारे कलाकारसम्बन्धी कुनै संघ÷संस्थाले बोल्यो, न त सरकारले चासो देखाएको छ । उनी यति लामो समयसम्म किन कलाकारितामा क्रियाशील छैनन्, हुन सकेनन् भनेर उनका सहपाठीहरूले समेत चासो देखाएको देखिएन ।

कलाकारको हकहित र अधिकारका लागि भन्दै थुप्रै संघसंस्था स्थापना भएका छन् । राष्ट्रिय कलाकार संघ, नेपाल टेलिभिजन कलाकर्मी संघ छन् । त्यति मात्र होइन, विभिन्न राजनीतिक पार्टीसँग आबद्ध रहेका कलाकार संघ–संस्था पनि छन् । तर, कुनै पनि संघ–संस्थाले घिमिरेको उपचारबारे बोलेका छैनन् ।

 के भन्छन् घिमिरे ?
लामो समयदेखि कलाकार घिमिरे थला परेपछि केही दिनअघि उनको स्वास्थ्य अवस्था बुझ्न निर्माता निर्देशक केपी पाठकको नेतृत्वमा कृष्ण ढुंगाना, राजु केसी, विमला केसी उनको घरमा पुगेका थिए । सो टोलीले थप उपचारका लागि के गर्न सकिन्छ भनेर घिमिरेलाई सोधेको थियो ।

जवाफमा घिमिरेले हाल आफू घरमै बसेर स्वास्थ्य लाभ गरिरहेको बताएको पाठकले जानकारी दिए । उनले आफ्नो उपचारका लागि कसैसँग सहयोग रकम नमागेको बताएका थिए । उनले आफूलाई नायिका रेखा थापाले एक लाख रुपैयाँ सहयोग गर्ने बताए पनि अहिलेसम्म लिन नगएको जानकारी दिएका थिए ।

कलाकार टोलीले चलचित्र विकास बोर्डअन्तर्गतको ‘चलचित्र कल्याणकारी कोष’ ले विरामी कलाकारको उपचारमा दुई लाख रुपैयाँ दिनसक्ने व्यवस्था भएको र त्यसका लागि आफूहरूले पहल थाल्ने बताएका थिए ।

 के खान्छन् ?
कलाकार घिमिरेको आन्द्रामा घाउ आएकाले उनले हेभी खाना खान हुँदैन ।
त्यसैले अहिले उनी दिनहुँ साग–भात मात्रै खान्छन् ।

 ध्वनि प्रदूषण सहन सक्दैनन्
चिकित्सकका अनुसार लामो समयसम्म खाना अपच हुँदा मान्छे मानसिक रोगको सिकार हुने गर्छ ।
घिमिरेलाई पनि त्यस्तै समस्या देखिएको छ । उनलाई धेरै भीडभाड मन पर्दैन । त्यही भएर घिमिरेले मोबाइल बोक्न छाडेका छन् । मोबाइल बोके धेरैको फोन आउने भएकाले उठाउनै छाडेको उनले बताउने गरेका छन् ।

धुर्मुसबाटै माग्नेबुढाको उपेक्षा
मेरी बास्सै हास्य टेलिफिल्मलाई स्थापित र लोकप्रिय गराउन केदार घिमिरेको धेरै ठूलो योगदान छ । सुरुसुरुमा सीताराम कट्टेल अर्थात् धुर्मुससँग जोडी बाँधेर दर्शकमा लोकप्रिय माग्नेबुढा केही समयको अन्तरालमा एक्लिन पुगे ।

धुर्मुस र माग्नेबुढाले मेरी बास्सैमा दुई तीन वर्षसम्म फरक फरक अभिनय गरे । धुर्मुसले विभिन्न क्यारेक्टर जन्माएर आफूलाई स्थापित गराउँदै लगे भने केदार घिमिरेले विल्सनविक्रम राई तक्मेबुढासँग जोडी बाँधे । एउटै टेलिफिल्ममा अभिनय गरे पनि धुर्मुस र माग्नेबुढाबीच पाँच सात वर्षदेखि हार्दिक सम्बन्ध छैन ।

पछिल्लो समय मेरी बास्सैको लोकप्रियता घटेपछि एक वर्षदेखि धुर्मुस भूकम्पपीडितका लागि घर निर्माणमा व्यस्त छन् । धुर्मुस सुन्तली फाउन्डेसनका नाममा विदेशबाट करोडौं रुपैयाँ ल्याएर उनी अहिले सिन्धुपाल्चोकको गिरानचौरमा एकीकृत नमुना बस्ती निर्माण गरिरहेका छन् ।

‘नमुना बस्ती बसाल्न पाँच करोड रुपैयाँभन्दा बढी जुटाउन सक्ने सीतारामलाई आफूलाई कलाकारिता क्षेत्रमा स्थापित गराउने केदार घिमिरेको स्वास्थ्य अवस्था बुझ्न फुर्सद छैन,’ एक कलाकारले भने । आफूसँगै अभिनय गरेर स्थापित सीताराम कट्टेलको जताततै हाई हाई हुँदा केदार घिमिरे भने गुमनाम छन् ।

 तक्मेबुढालाई चलचित्र खेल्दैमा ठिक्क
च्यानल नेपालबाट आउने एउटा कमेडी सिरियलमा छोटोमोटो रोल खेल्ने विल्सनविक्रमलाई तक्मेबुढा बनाएर स्थापित गराइदिने श्रेय केदार घिमिरेलाई नै जान्छ ।

मेरी बास्सैमा राईले बोल्ने ‘नाइन्टिन फाउन्टिनको जमानामा…’ भन्ने थेगो माग्नेबुढाले नै जन्माइदिएका हुन् । तक्मेबुढाको चरित्र स्थापित भएपछि विल्सनले पछाडि फर्केर हेर्नुपरेको छैन । त्यही भूमिकाका कारण विल्सनले दर्जनौं देश घुमे ।

दर्जनौं चलचित्रमा अभिनय गरे । आर्थिक रूपले सम्पन्न पनि भए । लाखौं फ्यान बनाए । तर विरामी माग्नेबुढाबारे विल्सन मौन छन् ।


(२०७३ भाद्र १९, आईतवार) १८:५२ मा प्रकाशित

कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना
कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना

Exchange Rate

Nepali Patro

कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना
कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना