राज्यका नि:शुल्क सुविधाबाट ज्येष्ठ नागरिक बन्चित,ज्येष्ठ नागरिकलाई बेवास्ता गरिएको गुनासो

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७५ आश्विन ७, आईतवार) ०७:४५

राज्यले दिने विभिन्न सेवाबाट आफूहरूलाई वञ्चित गरेको ज्येष्ठ नागरिकहरूले गुनासो गरेका छन् । राज्यप्रदत्त सेवा, यातायात, स्वास्थ्य तथा अन्य क्षेत्रमा समेत ज्येष्ठ नागरिकलाई बेवास्ता गरिएको ज्येष्ठ नागरिक संघ रोल्पाका अध्यक्ष तेजराज आचार्यले बताए ।

‘बजेट विनियोजन तथा ज्येष्ठ नागरिकले पाउनुपर्ने सेवा–सुविधाका विषयमा हुने छलफलमा हामीलाई बोलाइँदैन’ अध्यक्ष आचार्यले भने, ‘पहिले महिला तथा बालबालिका कार्यालयबाट केही बजेट आउँथ्यो, अहिले स्थानीय तह बनेपछि अलमल छ ।’ स्थानीय तहले आफ्नै हिसाबले कतैकतै प्रोत्साहन, सम्मान गर्ने गरेको भए पनि ज्येष्ठ नागरिकसम्बन्धी स्थानीय तहको कुनै नीति नै नरहेको आरोपसमेत उनले लगाए ।

निःशुल्क औषधि नपाएको गुनासो

लिबाङ निवासी ज्येष्ठ नागरिक दुर्गाप्रसाद उपाध्यायले जिल्ला अस्पतालमा सरकारले तोकेबमोजिम निःशुल्क औषधी नपाएको गुनासो गरे । ‘ज्येष्ठ नागरिकलाई पनि अन्य सेवाग्राहीसरहको व्यवहार गरिन्छ,’ उनले भने, ‘कहिलेकाहीँ लाइनमा बसेर नाम लेखाउनुपर्छ । अनि औषधी पनि किन्नुपर्छ ।’ जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय प्रमुख डा. सुशील आचार्यले भने ज्येष्ठ नागरिकलाई राज्यले दिने सेवामा अस्पतालबाट कुनै कन्जुस्याइँ नभएको दाबी गरे ।

सार्वजनिक यातायातमा पनि ‘ज्येष्ठ नागरिक’ भनेर लेखिएको सिटमा बस्न नदिइएको ज्येष्ठ नागरिक चिन्तामणि आचार्यले बताए । देखाउनका लागि लेखिएको भए पनि व्यवहारमा काम नलागेको ज्येष्ठ नागरिकको गुनासो छ ।

यातायात तथा सबै क्षेत्रमा राज्यले दिएको सेवामा जेष्ठ नागरिकलाई वञ्चित गरेको पाइएमा सीधै जानकारी गराउन प्रमुख जिल्ला अधिकारी गन्जबहादुर एमसीले आग्रह गरे । ‘यातायात, स्वास्थ्य वा अन्य जुनसुकै क्षेत्रमा पनि कसैले नियतवश ज्येष्ठ नागरिकलाई राज्यले दिएको सेवाबाट वञ्चित गर्छ भने भन्नुस्, म कारबाही गर्छु,’ प्रजिअ एमसीले भने ।

ज्येष्ठ नागरिकले पाउने मासिक भत्ता रोल्पा नगरपालिकाले घरमै पु-याइरहेको रोल्पा नगरपालिकाका प्रमुख पूर्ण केसीले बताए । ‘हरेक ज्येष्ठ नागरिकले बैंक खाताबाट भत्ता बुझ्न निर्देशन गरिएको भए पनि हामीले घरघरमै पु-याइरहेका छौँ,’ मेयर केसीले भने । ज्येष्ठ नागरिकलाई बैंकसम्म लैजान झन्झट हुने र स्याहारमा खटिने छोराछोरी वा आफन्तहरूको खर्चमै सकिने भएकाले घरमै पु-याउने व्यवस्था गरिएको मेयर केसीको भनाइ छ ।

२१ हजार ज्येष्ठ नागरिक

रोल्पामा करिब २१ हजार ज्येष्ठ नागरिक छन् । ज्येष्ठ नागरिकको संरक्षण र सामाजिक सुरक्षा गर्ने, निजहरूमा रहेको ज्ञान, सीप, क्षमता र अनुभवको सदुपयोग गरी निजहरूप्रति श्रद्धा, आदर तथा सद्भावको अभिवृद्धि गर्नेसम्बन्धी ऐन, २०६३ र नियमावली २०६५ जारी भए पनि प्रभावकारी कार्यान्वयन हुन सकेको छैन । साभार नया पत्रिका


(२०७५ आश्विन ७, आईतवार) ०७:४५ मा प्रकाशित

Exchange Rate

Nepali Patro