लगानी नउठेपछि आलु किसान चिन्तित

संबाददाता : आश गुरुङ     प्रकाशित मिति: (२०७४ कार्तिक २९, बुधबार) ०५:१९

बाराका किसानले उन्नत जातको आलुको बीउ समयमा नपाउँदा लगानीअनुसारको उत्पादन नभएपछि चिन्तित बनेका छन् । परिवारको मुख्य आयस्रोतका रूपम रहेको तरकारी खेतीअन्तर्गत नगदे बालीका रूपमा रहको आलु खेतीबाट लगानीअनुसारको उत्पादन नभएपछि यहाँका किसान चिन्तित बनेका हुन् ।

जिल्ला कृषि विकास कार्यालय कलैया बाराले मौसमअनुसारको खेती गर्न किसानहरूलाई उन्नत जातको बीउ पु¥याउन नसकेको जिल्लाका सर्वसाधारण किसानले गुनासो गरेका छन् । अहिले कट्ठामा हाल ४÷५ क्विन्टल उब्जनी भइरहेको उन्नत जातको बीउ प्रयोग गरी ठीक समयमा खेती गरे उब्जनी बढेर प्रतिकट्ठाको ७÷८ क्विन्टलसम्म हुने स्थानीय कृषक सीताराम साहले बताए । यता बाराका किसानहरूले उन्नत जातका बीउको प्रयोग नगर्दा आलुको उत्पादकत्व घटेको जिल्ला कृषि विकास कार्यालय बाराले जनाएको छ । जिल्लाको ७ हजार ३० हेक्टर जमिनमा आलु खेती हुने गरेको यस जिल्लाका किसानले उन्नत जातको बीउ प्रयोग नगर्दा लगानीअनुसारको उत्पादन गर्न नसकेको जिल्ला कृषि विकास कार्यालय बारा प्रमुख शिवरत्न साहले बताए ।

उन्नत जातको बीउको प्रयोग नगर्नुका साथै डढुवा रोगका कारण किसानले लगानीअनुसारको आम्दानी लिन नसकेको उनको भनाइ छ । कृषकसमक्ष उन्नत जातको बीउ पु¥याउन प्री–बेसिक सिड अर्थात् मूल बीउ कृषकहरूलाई उपलब्ध गराउँदै आएको कार्यालय प्रमुख साहले बताए । बीउ कम भएकाले मागअनुसार किसानहरूलाई दिन नसकेको स्वीकार गर्दै प्रतिगोटा १८ रुपैयाँ पर्ने बीउ किसानलाई सहुलियत दरका उपलब्ध गराइएको उनले दाबी गरे ।


(२०७४ कार्तिक २९, बुधबार) ०५:१९ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

कास्कीमा पक्राउ पत्रकार हमालको तुरुन्त रिहाइका लागि पत्रकार महासंघ लगायतका बिज्ञप्तिहरु

समाचार सकलनको शिलशिलामा कास्की जिल्लाको पत्रकार ओम हमाल पक्राउ परेकाछन । नेत्र बिक्रम चन्द विप्लब नेतृत्वको नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी कास्की जिल्ला इन्चार्ज कृष्ण वाग्ले संगै पक्राउ परेका पत्रकार हमाल.....

जनसंचार डटकमका संचालक तथा सम्पादक ओम हमाललाई रिहाई गर्न महासंघको माग

जनसंचार डटकमका संचालक तथा सम्पादक ओम हमाललाई रिहाई गर्न नेपाल पत्रकार महासंघले माग गरेको छ । पत्रकार महासंघले विज्ञप्तिमार्फत पत्रकार हमाललाई बिनाकारण प्रहरीले पक्राउ गरेको भन्दै.....

राजनीतिक आस्था राखेकै भरमा श्रमजीवी पत्रकार हमाल कास्की प्रहरीद्वारा गिरफ्तार

कास्की प्रहरीले शुक्रबार बिहान पोखराको शिशुवाबाट नेत्रविक्रम चन्द विप्लव नेतृत्वको नेकपा कास्की इन्चार्ज कृष्ण वाग्ले रुपेश र पत्रकार ओम हमाललाइ पक्राउ गरेको छ । उक्त पार्टी निकट.....

Exchange Rate

Nepali Patro