लगानी नउठेपछि आलु किसान चिन्तित

संबाददाता : आश गुरुङ     प्रकाशित मिति: (२०७४ कार्तिक २९, बुधबार) ०५:१९

बाराका किसानले उन्नत जातको आलुको बीउ समयमा नपाउँदा लगानीअनुसारको उत्पादन नभएपछि चिन्तित बनेका छन् । परिवारको मुख्य आयस्रोतका रूपम रहेको तरकारी खेतीअन्तर्गत नगदे बालीका रूपमा रहको आलु खेतीबाट लगानीअनुसारको उत्पादन नभएपछि यहाँका किसान चिन्तित बनेका हुन् ।

जिल्ला कृषि विकास कार्यालय कलैया बाराले मौसमअनुसारको खेती गर्न किसानहरूलाई उन्नत जातको बीउ पु¥याउन नसकेको जिल्लाका सर्वसाधारण किसानले गुनासो गरेका छन् । अहिले कट्ठामा हाल ४÷५ क्विन्टल उब्जनी भइरहेको उन्नत जातको बीउ प्रयोग गरी ठीक समयमा खेती गरे उब्जनी बढेर प्रतिकट्ठाको ७÷८ क्विन्टलसम्म हुने स्थानीय कृषक सीताराम साहले बताए । यता बाराका किसानहरूले उन्नत जातका बीउको प्रयोग नगर्दा आलुको उत्पादकत्व घटेको जिल्ला कृषि विकास कार्यालय बाराले जनाएको छ । जिल्लाको ७ हजार ३० हेक्टर जमिनमा आलु खेती हुने गरेको यस जिल्लाका किसानले उन्नत जातको बीउ प्रयोग नगर्दा लगानीअनुसारको उत्पादन गर्न नसकेको जिल्ला कृषि विकास कार्यालय बारा प्रमुख शिवरत्न साहले बताए ।

उन्नत जातको बीउको प्रयोग नगर्नुका साथै डढुवा रोगका कारण किसानले लगानीअनुसारको आम्दानी लिन नसकेको उनको भनाइ छ । कृषकसमक्ष उन्नत जातको बीउ पु¥याउन प्री–बेसिक सिड अर्थात् मूल बीउ कृषकहरूलाई उपलब्ध गराउँदै आएको कार्यालय प्रमुख साहले बताए । बीउ कम भएकाले मागअनुसार किसानहरूलाई दिन नसकेको स्वीकार गर्दै प्रतिगोटा १८ रुपैयाँ पर्ने बीउ किसानलाई सहुलियत दरका उपलब्ध गराइएको उनले दाबी गरे ।


(२०७४ कार्तिक २९, बुधबार) ०५:१९ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

नेकपा परित्याग गरि आधा दर्जन भन्दा बढी बिप्लप नेकपामा प्रबेस स्वागत गर्दै जिल्ला सेक्रेटरी रणदिप

  नेकपा कालिकोटले बर्तमान परिस्थिती र एकिकृत जनक्रान्ती बिषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ  उक्त कार्यक्रममा कामरेड किरण को सभापतित्व र प्रमुख अतिथी जिल्ला सेक्रेटरी कामरेड रणदिप को.....

मलेसियामा सेक्युरिटी कम्पनीका सुपरभाइजर हत्याको अभियोगमा पक्राउ परेका दुई नेपाली नेपाल पुगे

  मलेसियामा सेक्युरिटी कम्पनीका सुपरभाइजर हत्याको अभियोगमा पक्राउ परेका दुई नेपाली सेक्युरिटी गार्ड प्रारम्भिक अनुशन्धन पश्चात रिहा भएका छन । सेप्टेम्बर १ तारीख मलेसिया स्थित.....

मलेसिया स्थित नेपाली राजदुतवासद्वारा आयोजित २०७६ संविधान दिवस सप्पन्न

    नेपाली राजदुतावास मलेसियाले क्वालालम्पुर स्थित Hotel renaissance स्थित एक कार्यक्रम आयोजना गरि संविधान दिवस मनाएको छ। उक्त कार्यक्रममा संवोधन गर्दै महामहिम उदय राज पाण्डेले नेपाली हरुको.....

Exchange Rate

Nepali Patro