‘मृत्युपछि पनि वरिपरिका क्रियाकलाप महसुस गर्न सकिन्छ’

संबाददाता : आश गुरुङ     प्रकाशित मिति: (२०७४ कार्तिक १२, आईतवार) १४:२६

एजेन्सी  । मृत्युपछि के हुन्छ भन्ने आजसम्म कसैले पत्ता लगाउन सकेको छैन । तर यससम्बन्धी वर्षौँ लगाएर अनुसन्धान गरिरहेको न्यूयोर्क युनिभर्सिटी स्कुल अफ मेडिसिनले नयाँ खुलासा गरेको छ ।

उनीहरुको टीमले लामो समयदेखि यसको अध्ययन गरिरहेको थियो । त्यसैक्रममा उनीहरुले मरेपछि पनि केही समयका लागि मृत मानिसले वरिपरि भइरहेका घटनाको आभास गर्न सक्ने उनीहरुले दाबी गरेका हुन् । डाक्टर सेम पर्नियाका अनुसार मृत्यु हुनासाथै मुटुको धड्कन रोकिन्छ र दिमागमा रगत पुग्न सक्दैन । तर कतिपय त्यस्ता घटना पनि फेला परेको जसमा मृत्युको केही समयसम्म मानिसले सबैकुरा महसुस गरिरहेको हुन्छ ।यस अनुसन्धानका लागि उनीहरुले हृदयघातका कारण मृत्यु भए लगत्तैका मानिसहरुको अध्ययन गरेका थिए । उनीहरुलाई मृत घोषित गरिसकेपछि पनि उनीहरु पछि जीउँदो भएका थिए । यस्तोमा तिनीहरुसँग गरिएको कुराकानी र अनुभूतिबाट यो कुरा साबित भएको अनुसन्धानकर्ताले बताए । चिकित्सकले आफैँ मृत घोषित गरिसकेता पनि उनीहरुले वरिपरि भइरहेका केही सटिक घटनाबारे बताउन सकेका थिए । मृत घोषित भइसकेकाले त्यस्तो अनुभव गर्नु असम्भव रहेको डाक्टर सेमले बताएका हुन् । यस्तै अनुसन्धानबाट उनको टिमले मृत्युपछि पनि केही बेर दिमाग र शरीरका कोषहरु सक्रिय रहने खुलासा गरेको हो ।

उता अर्को युनिभर्सिटीका वैज्ञानिकले भने मानिसको मृत्यु हुनासाथै दिमाग मर्ने बताएका दाबी गरेका छन् । उनका अनुसार दिमागमा एउटा विशेष तत्व हुन्छ जुन मानिसको मृत्यु हुनासाथै विनाश भइदिन्छ र मानिसको दिमागका सबै कोषहरु मर्छन् । त्यसैले उनले डाक्टर सेमको टिमले गरेको दावीमाथि प्रश्न उठाएका छन् ।


(२०७४ कार्तिक १२, आईतवार) १४:२६ मा प्रकाशित

मुख्य समाचार

सबै

अनियमितताको आरोप लागेका एआइजी बस्नेतमाथिको कारबाहीमा ढिलाई

प्रहरीमा तल्लो तहका प्रहरीमाथि कारबाही हुने तथा माथिल्ला अधिकारीमाथि कारबाही हुँदैन भन्ने मान्यता स्थापित हुँदै गएको छ।  तल्लो दर्जाका प्रहरी कर्मचारीलाई सानो गल्ती वा अनियमिततामा संलग्न देखिए तुरुन्त.....

घुस मागेको आरोप लागेपछि दोलखाका सिडियो रिजाल काठमाण्डौ तानिए

न्याय सम्पादन गर्ने क्रममा घुस मागेको आरोप लागेपछि दोलखाका प्रमुख जिल्ला अधिकारी खगेन्द्रप्रसाद रिजाल काठमाडौं तानिएका छन् । अभद्र व्यवहार सम्बन्धी कसूरका अभियुक्तसँग रकम असुली गरेको.....

पोखराका पत्रकारहरु माथिको प्रहरी आतंक बन्द गर : ओम हमाल

पोखरामा डन पत्रकार भनेर चिनिने पत्रकार राजेन्द्र अधिकारी उपनिर्वाचनको मुखदेखि अचानक फेसबुक र मोबाइल बन्द गरेर लापत्ता भए। उनी किन गुमनाम भए सबैको चासोको बिषय थियो।  तर कोही कसैलाई यस.....

Exchange Rate

Nepali Patro