गरिबको निवेदन प्रधानमन्त्री कार्यालयबाटै गायब : सिंहदरवारबाट यसरी लखेटिए लाल गिरी (भिडियोसहित)

संबाददाता : मोनिका गुरुङ     प्रकाशित मिति: (२०७३ फाल्गुन १९, बिहीबार) ०२:३५

सधैँ हाइप्रोफाइलहरुको दौडधुप हुने सिंहदरबारस्थित प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रीपरिषद कार्यालयको आँगनमा मंगलबार बिहान एउटा रिक्सामा झुत्रो मैलो लुगा लगाएका एक बृद्ध देखिए । उमेरले ६० कटेका अपाङ्गता भएका यी बृद्ध राम्ररी आँखा समेत देख्न नसक्ने थिए । उनको एउटा आँखा बिग्रिएको थियो भने दुबै गोडा नचल्ने थियो । अपाङ्गता भएकाहरुले प्रयोग गर्ने रिक्सामा रहेका उनी पूर्णरुपमा नचलने हातले मुस्किलले रिक्सा चलाँउन सक्थे । उनी पूरानो बसपार्कबाट त्यही रिक्सा कुदाएर सिंहदरवारसम्म पुगेका थिए ।

यी बृद्ध बाजुराका लाल गिरी हुन् । उनी काठमाडौंको पूरानो बसपार्कमा बस्छन् । असक्तताका कारण कठिन रुपमा दिन बिताइरहेका उनले मागेर जीवन गूजारा गर्दैै आएको बताए । आर्थिक अवस्था अत्यन्तै कमजोर र औषधी उपचार गर्न नसक्नेहरुका लागि प्रधानमन्त्री कार्यालयले आर्थिक सहायता गर्ने थाहा पाएका गिरीले प्रधानमन्त्री कार्यालयमा झन्डै ६ महिना अघि निवेदन दर्ता गराएका थिए ।

निवेदन दिएपछि दशौपटक प्रधानमन्त्री कार्यालय धाएको बताउने उनी मंगलबार पनि आर्थिक सहायताको आशामा प्रधानमन्त्री कार्यालय अगाडि पुगेका थिए ।

तत्कालीन प्रधानमन्त्री माधवकुमार नेपाल नेतृत्वको सरकारका पालामा उनले ५ हजार आर्थिक सहायता पाएका रहेछन् । त्यसपछि हरेक बर्ष उनी सरकारको दैलोमा सहयोगको आशा बोकेर आउने गरे पनि सधै निराश भएर फर्कने गरेका रहेछन् ।

प्रधानमन्त्री कार्यालयबाटै फाइल हरायो

६ महिनाअघि उनले प्रधानमन्त्री कार्यालयमा ५ हजार आर्थिक सहायताको आसमा निवेदन दर्ता गरेका रहेछन् । त्यसबेला प्रधानमन्त्री कार्यालयले चिठी दर्ता भएको कागजको चिर्कटो थमाएर पछि आउनुस भनेर पठाएकोे थियो । उक्त कागज अनुसार २०७३ असोज १३ गते प्रधानमन्त्री कार्यालयमा उनको चिठी दर्ता भएको थियो । उनको चिठीको दर्ता नंबर ४०७४ हो । तर अहिले प्रधानमन्त्री कार्यालयबाट उनको फाइल हराएको छ ।

प्रधानमन्त्री कार्यालयमा पुगेर उनले प्रहरीलाई आफ्नो निवेदनको दर्ता नम्बर दिएर केही निर्णय भयो कि भनेर बुझ्न पठाए ।

आधा घण्टापछि प्रहरी जवान आएर तपाईको चिठी गृहमन्त्रालय गएको छ, उतै जानुस भनेर पन्छाँउन खोजे ।

तर लाल गिरीले पहिला पनि आफूलाई यसैगरि झुक्काएको भन्दै गृहमा चिठी पठाएको मिति भएको कागज दिन भने । उनले अड्डी कसेपछि ती प्रहरी जवान प्रधानमन्त्री कार्यालयको नीजि सचिवालयमा गएर भने– ‘यी बुढा गृहमा चिठी गएको मिति नलिइकन जानै मान्नुहुन्छ, म के गरुँ हजुर ।’
सचिवालयका कर्मचारीले प्रहरी जवानलाई कन्ट्रोल रुममा पनि फाइल छैन भनेर सोधे । कन्ट्रोल रुममा पनि फाइल भेटिएन भनेर ती प्रहरी जवानले जवाफ दिए । अन्तमा जसरी भए पनि यी बृद्धलाई प्रधानमन्त्री कार्यालयबाट पन्छाउने जुक्ति प्रधानमन्त्रीको नीजि सचिवालयले निकाल्यो । सचिवालयका एकजना कर्मचारीले भने–‘गृहमन्त्रालयमा चिठी पुगिसक्यो, उतै सहायता लिन जानुस् भनेर पठाईदिनुस ।’
त्यसपछि प्रहरी जवानले यहाँ नआँउनुस् गृहमन्त्रालय जानुस् भनेर प्रधानमन्त्री कार्यालयबाट हटाए ।

मुस्किलले रिक्सा चलाँउदै लाल गिरी गृहमन्त्रालयतिर लागे ।

गृहमन्त्रालयको समन्वय तथा सहजीकरण शाखाले आर्थिक तथा उपचार सहायता बिषयमा हेर्ने गर्छ । प्रधानमन्त्री कार्यालयमा आर्थिक तथा उपचार सहायतका लागि दर्ता भएर गृहमन्त्रालय पुगेको चिठीपत्र त्यहाँ पनि दर्ता गरिन्छ ।

प्रहरीको सहयोगमा उक्त शाखा अघि पुगेपछि त्यहाँका शाखा अधिकृत काशीराम शर्मासँग प्रधानमन्त्री कार्यालयबाट आफूलाई यसरी पठाएको भनेर गुनासो गरे । अधिकृत शर्माले निकैबेर लगाएर दर्ता फाइल र चिठीपत्र हेरे तर फाइल भेटिएन । खासमा प्रधानमन्त्री कार्यालयबाट गृहमन्त्रालयमा लाल गिरीको पत्र नै नपुगेको पत्ता लाग्यो ।

गृहले फेरी प्रधानमन्त्री कार्यालय देखायो

अधिकृत काशीराम शर्माले कुन मितिमा प्रधानमन्त्री कार्यालयले चिठी पठाएको हो, त्यसको चलानी नंबर ल्याउन भन्दै गिरीलाई फेरी प्रधानमन्त्री कार्यालयमा चिठी लिन पठाए । उनी बिलौना गर्दै प्रधानमन्त्री कार्यालयतिर फर्किए– ‘म बुढो अपाङ्गलाई किन दुःख दिएको होला, मैले पाँच/छ लाख त मागेको हैन नी । कोही नभएको रोगी अपाङ्गले ५ हजार माग्दा किन दुःख दिएको होला । नहुने भए त हुन्न भने भइहाल्थ्यो नी ।’

अनि रुदै फर्किए…

गृहबाट फेरी प्रधानमन्त्री कार्यालय फर्किएका उनलाई गृहतिरै जान भनेर प्रहरीले फर्काइदियो । माधवकुमार नेपाल सरकारले पाँच हजार दिएको भन्दै बाबुराम भट्टराईको पालामा पनि आफूलाई धेरै झुलाएर सहायता नदिएको भन्दै दुःख मनाउ गरे । प्रधानमन्त्री कार्यालयबाट हामी जस्ता गरिब असक्तले सहयोग पाउन नसकिने रहेछ भन्दै गहभरी आँशु पारेका उनी रिक्सा चलाँउदै पूरानो बसपार्क फर्किए ।

बिडम्बना, त्यही सिंहदवारमा सोही पूर्व प्रधानमन्त्री सुशील कोइरलाको नाममा क्यान्सर अस्पताल निर्माण गर्ने निर्णय गर्यो । त्यसअघि फागुन ९ गते मात्र विमलेन्द्र निधीका पिता महेन्द्र नारायण निधि मेमोरियल अस्पतालको लागि ३ करोड अनुदान दिने निर्णय गरेको थियो । उक्त अस्पतालले वर्षेने करोडौँ रुपैयाँ अनुदान पाउने गरेको छ । त्यही सिंहदरवारबाट एमाले अध्यक्ष केपी ओली, पूर्व राष्ट्रपति रामवरण यादव, कांग्रेस नेतृ सूजता कोइरालाले उपचार रकम बापत करोडौँ रुपैयाँ पाए । तर, अपाङ्ग लाल गिरी त्यहाँबाट रित्तो हात फर्कन बाध्य भए ।


(२०७३ फाल्गुन १९, बिहीबार) ०२:३५ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

तेल कम्पनीमा ‘ड्रोन’ आक्रमण

साउदी अरबको अरामकोकास्थित दुईओटा सरकारी तेल कम्पनीमा शनिबार ‘ड्रोन’ आक्रमण भएको छ । आक्रमणका कारण केन्द्रमा आगोको ठूलो लप्का र धुवाँ निस्किएको स्थानीय सन्चारमाध्यमलाई उद्धृत गर्दै अन्तर्राष्ट्रिय.....

सरकारी जग्गा व्यक्तिका नाममा

रुपन्देही सियारीस्थित सरकारी जग्गा पूर्वमन्त्रीका स्वकीय सचिवले आफ्नो नाममा ल्याएका छन्। मालपोत कार्यालय रुपन्देहीका कर्मचारीको मिलेमतोमा सरकारी जग्गा व्यक्तिका नाममा नामसारी.....

पार्टी र मोर्चाको साधारण सदस्यता समेत नरहने गरि (प्रेमबहादुर साही दिलिप) कार्वाहीमा

    नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी अन्तर्राष्ट्रिय ब्यूरो नेपाली जनप्रगतिशिल मोर्चा मलेसियाका (प्रेमबहादुर साही दिलिप लाई) पार्टी र मोर्चाले भबिस्यमा आवद्ध नगराउने गरि प्रेस विज्ञप्ति.....

Exchange Rate

Nepali Patro